17.9 C

Lazãr a evoluat pentru nationala României Under 16

DE VIITOR… Vasluianul Rares Lazãr a jucat pentru nationala Under 16 a României în dubla amicalã cu echipa similarã a Macedoniei, meciuri disputate la Skopje. Ambele partide s-au încheiat la egalitate, 0-0 si 3-3.

În primul joc, disputat marti, România si Macedonia au terminat la egalitate, scor 0-0, iar Rares Lazãr a fost rezervã, fiind introdus în teren în minutul 67. În cea de-a doua partidã, disputatã, ieri selectionerul Adrian Boingiu l-a titularizat pe Lazãr, vasluianul fiind schimbat în minutul 68. Iatã echipa României care a evoluat în cel de-al doilea joc de pregãtire: Gurãu – Androne (65 Gârjoabã), Chindris (41 Bãlutã), Dima, Podinã – Lazãr (68 Boboc), Petrus (75 Dinu-Ivãnescu) – Ene (55 Micovschi), Dragomir, Craiu – Mezin (70 Drãghiceanu). Pentru “tricolori” care au avut 2-0, si apoi s-au vãzut condusi cu 3-2, au marcat Mezin, Craiu si Boboc. Înainte de a pleca la lotul echipei nationale, Rares Lazãr s-a antrenat la Vaslui, cu liderul seriei Nord din Liga a IV-a, CS Atletico Vaslui.