12.1 C

Lazãr a evoluat pentru nationalã României Under 16

Juniori

ÎN VIZOR… Vasluianul Rares Lazãr a jucat pentru nationala Under 16 a României la turneul amical Aegean Cup 2015, care se desfãsoarã în Turcia. Nationala României a pierdut primele douã jocuri, cu Statele Unite ale Americii si Turcia, cu acelasi scor, 0-2, dar s-au revansat în fata Norvegiei, victorie cu 2-0.

În primul joc, disputat marti, România a pierdut, 0-2 cu SUA, iar Rares Lazãr a fost titular, fiind schimbat în minutul 55, în locul sãu fiind introdus Mãtan. În cel de-al doilea joc, împotriva echipei organizatoare, Turcia, Rares Lazãr a fost rezervã, dar a fost trimis în teren în minutul 53, în locul lui Gheorghe. În cea de-a doua partidã, România a avut o evolutie mai bunã, însã elevii lui Adrian Boingiu nu au reusit sã concretizeze ocaziile pe care si le-au creat. Reprezentativa Under 16 a încheiat cu o victorie jocurile din grupã la Aegean Cup. În ultimul joc, România a învins Norvegia cu 2-0, partidã în care a evoluat si vasluianul Rares Lazãr, care a fost introdus în teren în minutul 41. Tricolorii pãrãsesc competitia dupã faza grupelor, clasându-se pe locul 4. În toamnã, echipa nationalã a României Under 16 va debuta în calificãrile pentru Campionatul European din 2016, competitie rezervatã juniorilor sub 17 ani.