21 C

Liga 4, pe aripile vântului

Fotbalul mic

“JUDETEANÔ… “Elita” fotbalului vasluian a repornit la drum, odatã cu partidele etapei a XII-a, prima din returul sezonului regulat. Din pãcate, vântul puternic, care a influentat mingile înalte, si nu numai, a stricat din calitatea meciurilor.

Prima etapã a returului Ligii 4 a adus rezultate normale, fãrã nicio modificare la vârful ierarhiei. Liderul la zi, Racova Puscasi, a avut ceva emotii în a obtine victoria în meciul de pe teren propriu, cu FC Vulturesti. Golgheterul Ionut Pintilie a deschis scorul pentru Vulturesti, dintr-un penalty acordat corect în prima reprizã. Însã, Racova Puscasi a întors meciul în repriza secundã si se mentine pe prima pozitie a clasamentului. Pentru Racova au marcat Laurentiu Artenie, de douã ori din penalty, si Apostol. Si Flacãra Muntenii de Sus a avut un meci greu, acasã, cu Vitis Suletea. S-au vãzut condusi cu 1-0, dar Ovidiu Boicu si Sebastian Târtârãu au adus toate cele trei puncte pentru echipa lui Simion. CSM FC Vaslui s-a impus cu 4-0 la Fãlciu, dupã o partidã controlatã de la un capãt la altul de Sãritanu si compania. Golurile Vasluiului au fost reusite de Valentin Croitoriu, Silviu Cernãutanu, Vlãdut Dudãu si Bogdan Ghiarasim. Duelul dintre Rapid Brodoc si FC 2007 Gârceni s-a terminat la egalitate, scor 2-2, gazdele reusind sã smulgã un punct în ultimele minute de joc, printr-un gol marcat din loviturã liberã de Edmond Moraru. Partida dintre Sporting Bârlad si Husana Husi s-a încheiat cu victoria oaspetilor, scor 2-4.

Liga 4, etapa a XII-a:

Atletic Bârlad – ACS Moara Domneascã          5-1 (4-0)

Flacãra Muntenii de Sus – Vitis Suletea 2-1 (0-0)

Racova Puscasi – FC Vulturesti   3-1 (0-1)

Rapid Brodoc – FC 2007 Gârceni 2-2 (1-1)

Juventus Fãlciu – CSM FC Vaslui 0-4 (0-1)

Sporting Bârlad – Husana Husi   2-4 (0-1)

Liga 4, Clasament:

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        Racova Puscasi       12      10      0        2        31-17            30

2        CSM FC Vaslui        12      8        3        1        36-6             27

3        Husana Husi          12      7        4        1        29-7             25

4        Muntenii de Sus     12      7        1        4        26-14            22

5        FC Vulturesti         12      7        0        5        33-20            21

6        Atletic Bârlad         12      6        2        4        29-26            20

7        Rapid Brodoc        12      4        2        6        20-25            14

8        Vitis Suletea 12      4        2        6        11-19            14

9        FC Gârceni            12      4        2        6        13-26            14

10      Sporting Bârlad      12      2        2        8        14-32            8

11      M. Domneascã       12      2        0        10      15-50            6

12      Juventus Fãlciu      12      1        2        9        14-27            5