13.3 C

Lipsiti de sansã (foto)

HC Vaslui – CSM Bucuresti 27-28

GHINION…Lipsa de experientã a fost „calcâiul lui Ahile” al echipei HC Vaslui în a V-a etapã a Ligii Nationale la handbal masculin, contra celor de la CSM Bucuresti. Elevii antrenorilor Sandu Iacob si Alexandru Acsinte pot sã îsi facã procese de constiintã, deoarece ratãrile si precipitãrile în faza ofensivã au dus la înfringerea consemnatã doar la un gol diferentã: 27-28 (15-16).

Jocul disputat în Sala Sporturilor în compania liderului Ligii Nationale, CSM Bucuresti, a fost unul extrem de disputat. Majoritatea timpului întâlnirea a fost echilibratã, cu putine momente de dominare clarã a vreo uneia din cele douã combatante. Jucãtorii gazdã au dat o replicã dârzã unei formatii care i-a aliniat la start pe Iulian Stamate, Marius Novanc, Ramon Somlea sau Marius Stavrositu, neconsiderându-se cu nimic inferiori adversarilor. Stãnescu si Pralea au avut interventii utile în poarta, iar în atac Sebastian Polocoser si Alin Rosu au pus reale probleme portarului advers, Ionut Iancu. Prima reprizã a fost dominatã de jocul bun al oaspetilor, principalul “tunar” al bucurestenilor fiind Ramon Somlea, jucãtor cu 5 goluri marcate în prima reprizã. În minutul 30 tabela aratã un scor defavorabil gazdelor, 15-16. Partea a doua i-a avut la timonã tot pe elevii lui Zvonko Shundovski, chiar dacã în unele momente Vasluiul a arãtat a echipã capabilã sã rãstoarne calculele hârtiei. Cu mult avânt si cu sprijinul publicului, HC Vaslui s-a bãtut cu adversarul sãu de la egal la egal si chiar a avut ocazia, în minutulele 43 si 50, sã preia avantajul însã precipitãrile în faza ofensivã si, din nou, loviturile de la 7 m, ne-au costat o victorie. Finalul celor 60 de minute i-a gãsit pe bucuresteni în avantaj, cu un singur gol, scor 27-28.

“Trebuie sã fim mai atenti pe viitor”

Finalul meciului dintre HC Vaslui si CSM Bucuresti i-a gãsit pe elevii lui Sandu Iacob extrem de dezamãgiti de rezultat.”A fost un meci solicitant pentru ambele echipe. Noi am încercat sã ne ridicãm la asteptãrile fanilor si sã câstigãm, dar diferenta s-a fãcut atât din cauza experientei adversarilor nostri, dar si prin prisma faptului cã noi, în anumite momente ale jocului, ne-am grãbit, ne-am precipitat din dorinta de a înscrie cât mai repede. Inclusiv eu, care ar trebui sã fiu mai calm, din dorinta de a demonstra cât mai multe, fac greseli. Vom analiza foarte bine ce am gresit, unde am gresit, care au fost momentele în care nu am reusit sã ne pãstrãm luciditatea, iar dacã vom rezolva aceste probleme, eu cred cã vom pune mari probleme adversarilor. Felicitãm echipa din Bucuresti pentru joc si pentru victorie”, a declarat Mihai Bujor

Caseta meciului:

Marcatori: Polocoser (6), Soare (6), Rosu (6), M Bujor (4), Hagiu (3), Moldoveanu (1), G Bujor (1).

Evolutia scorului: min5_2-1, 10_5-5, 15_9-9, 20_10-13, 25_12-16, 30_15-16, 35_16-18, 40_20-21, 50_23-23, 55_24-26, 60_27-28

Lovituri 7 m: HC Vaslui 9/5, CSM Bucuresti 3/2