21.1 C
30-apr.-2024

Liviu Antal a spart gheata în campionatul Turciei

MARCATOR…Transferat în aceastã varã de la FC Vaslui la Genclerbirligi (Turcia), fostul golgheter al Ligii I, Liviu Antal este departe de forma arãtatã în tricoul „galben-verde”. Mijocasul are doar patru meciuri jucate pentru noua sa formati, ditre care doar unul din posturã de titular.

Cu toate acestea, fostul jucãtor al Vasluiului a reusit sã spargã gheata sâmbãtã, bifând prima sa reusitã în Super Liga. Contra lui Fenerbahce, echipã pe care a mai întâlnit-o si în preliminariile Champions League, în 2012, când „galben-verzii” fortau calificarea în grupele prestigioasei competitii. Sâmbãtã, mijlocasul a intrat pe teren în minutul 77, a marcat în minutul 81, însã echipa sa a fost învinsã pe final, scor 1-2. Fostul vasluian a egalat din interiorul careului dupã ce Fenerbahce a deschis scorul din penalty (min 50) însã reusita sa nu a ajutat Genclerbirligi sã câstige nici un punct. Olandezul Dirk Kuyt a fost cel care s-a împotrivit, marcând în minutul 86, tot din penalty, golul cu care Fener si-a acontat victoria. Celãlalt român de Genclerbirligi, Bogand Stancu a fost integralist. Dupã sapte etape, echipa celor doi români ecupã locul 10 în campionatul Turciei, cu 8 puncte câstigate