10 C

LPS Vaslui, înfrângere în ultimele secunde

LPS Vaslui – CS Sport Onesti 33-34 (16-16)

ZGUDUITOR… Înfrângere dramaticã pe teren propriu pentru handbalistele junioare 2 de la LPS Vaslui. Fetele pregãtite de Maria Ostan au condus cu douã goluri în ultimele trei minute, 33-31, dar au pierdut dramatic, 33-34!

În etapa a XI-a a Campionatului National de handbal feminin – junioare 2, LPS Vaslui a primit vizita echipei CS OK Sport Onesti, singura formatie în fata cãreia pierduse în tur, scor 24-29. În prima reprizã, handbalistele de la LPS Vaslui s-au aflat la conducerea jocului, dar onestencele n-au renuntat la luptã si au rãmas mereu aproape pe tabelã. De la 15-12, scorul pauzei avea sã fie egal, 16-16. Repriza secundã a fost una foarte echilibratã, ambele formatii trecând pe rând în avantaj. Finalul de meci a fost unul încins. La scorul de 33-32, antrenoarea LPS-ului s-a îndreptat cãtre masa observatorilor pentru a cere time-out, dar a renuntat, însã cei de la masã au apãsat butonul. Maria Ostan a fãcut scandal, dar degeaba, golul Vasluiului a fost anulat. Vasluiencele au ratat incredibil, iar Onestiul a înscris de douã ori în ultimul minut obtinând o victorie nesperatã. Dupã 11 etape, LPS Vaslui coboarã pe locul doi, cu 29 de puncte, cu sanse mari de a obtine calificarea la turneul Valoare. În runda urmãtoare, Vasluiul joacã, în deplasare, cu ultima clasatã, LPS Suceava.