17.9 C
29-mart.-2024

LPS Vaslui, locul 2 la CFR Cup

Juniori

REUSITÃ… Grupa 2003 a LPS Vaslui continuã sã confirme pe plan national. Condusã de pe margine de directorul liceului, Ionut Chiochiu, LPS Vaslui (A) s-a clasat duminicã, pe locul 2, la CFR Cup, un turneu care a adunat la start 16 echipe.

Vasluiul trãieste prin juniori. Grupa 2003 a Liceului cu Program Sportiv Vaslui s-a clasat pe locul doi la turneul national, CFR Cup. Micii fotbalisti vasluieni au avut un parcurs aproape perfect în faza grupelor, în care au obtinut douã victorii si un rezultat de egalitate: 3-0 cu CFR Cluj (2004), 4-0 cu ASA Târgu-Mures (B) si 1-1 cu Viitorul Cluj. În sferturile de finalã, LPS-istii au trecut la limitã, scor 2-1, de Kiss Baia Mare, pentru ca în semifinale sã treacã de Gloria Bistrita (1-0). A urmat apoi finala, în care elevii lui Ionut Chiochiu au întâlnit echipa organizatoare, CFR Cluj-Napoca. Partida a stat mult timp sub semnul echilibrului, rezultatul fiind unul echitabil, 1-1. Din pãcate, vasluienii au pierdut finala turneului CFR Cup, fiind învinsi dupã executarea loviturilor de departajare (2-0). La acest turneu, LPS Vaslui a fost prezentã si cu echipa a doua, care s-a clasat pe locul 15. În grupe, LPS Vaslui (B) a pierdut toate cele trei partide: 0-4 cu CFR Cluj, 0-1 cu Kiss Baia Mare si 0-2 cu Poli Timisoara. În meciul pentru evitarea ultimului loc, “alb-rosii” au învins cu 3-0 pe ASA Târgu-Mures.