9.6 C
23-apr.-2024

Meci de cosmar (foto)

HC Vaslui – HC Odorhei 19-31 (13-14)

DOUÃ FETE… HC Vaslui a terminat în picaj cea de-a patra aparitie acasã din noul sezon, fiind învinsã clar de o echipã a Odorheiului net superioarã la toate capitolele. Elevii lui Sandu Iacob au avut o evolutie bunã în prima reprizã, însã a doua parte a fost una de cosmar, cu doar sase goluri înscrise în poarta adversarilor. În urma rezultatului de asearã harghitenii bifeazã prima victorie în deplasare si urcã pe locul trei în clasamentul Ligii Nationale, în timp ce handbalistii vasluieni suferã prima înfrângere de pe teren propriu si se afundã în partea inferiorã a ierarhiei.

HC Vaslui a pierdut joi seara, scor 19-31, în fata celor de la HC Odorhei, într-o partidã care a contat pentru etapa a VII-a, din cadrul Ligii Nationale de handbal masculin. Echipa vasluianã a început bine jocul, reusind sã se distanteze la douã goluri dupã primele 10 minute (6-4). Diferenta a crescut în minutul 23, când Gabi Bujor a marcat pentru 12-9, însã oaspetii au restabilit egalitatea în minutul 26 si chiar au intrat în avantaj la pauzã, 13-14. Nu se stie ce s-a petrecut la vestiare pe durata pauzei, însã la revenirea pe parchet, Vasluiul a fost o echipã de nerecunoscut. Elevii lui Sandu Iacob n-au mai avut zvâcul din prima reprizã, fiind practic cãlcati în picioare de o echipã a Odorheiului însetatã de victorie. Iar când un jucãtor care aduce mai mult a maistru sculer-matriter (cu tot respectul si pentru jucãtor si pentru meseria respectivã) reuseste sã-ti marcheze cinci goluri, cu unul mai putin decât întreaga echipã a Vasluiului în repriza secundã, prea multe n-ar mai fi de spus. Poate doar sã ne bucurãm cã si în meciul de asearã, golgheterul nostru si-a fãcut norma, cu sase goluri marcate. Pentru HC Vaslui urmeazã un nou meci dificil, joia viitoare, pe terenul Fãgãrasului.