10 C

Meci de infarct în Polivalentã

HC Vaslui – CSM Focsani 2007 24-23 (12-10)

EMOTII…HC Vaslui s-a impus la limitã, sâmbãtã, în fata celor de la CSM Focsani, cu scorul de 24-23. A fost un meci interzis cardiacilor, în care oaspetii au condus pânã în ultimul minut al jocului. Vasluiul a avut însã o echipã care stiut sã lupte pânã în ultima secundã si care meritã tot respectul. O victorie mare, care apropie gruparea antrenatã de Sandu Iacob si mai mult de obiectivul fixat la începutul campionatului, accederea în play-off-ul competitiei. Cu douã etapei înainte de finalul sezonului regulat, HC Vaslui ocupã locul 7 în clasamentul Ligii Nationale, cu 31 de puncte, având cu patru mai multe decât CSU Suceava, echipa de pe locul 9.

Programat sâmbãtã, la ora 18:30, duelul dintre HC Vaslui si CSM Focsani 2007 a fost urmãrit din Sala Polivalentã de sute poate chiar o mie de spectatori, care au trãit la intensitate maximã cele 60 de minute regulamentare. Startul a apartinut gazdelor, care au trecut imediat la conducere, gratie reusitelor lui Claudiu Dediu. Din minutul 6, Vasluiul mãreste diferenta la douã goluri si o mentine pânã la finalul primei reprize. Se intrã la vestiare cu scorul de 12-10. Parte a doua a început mai bine pentru Focsani, care în minutul 40 reusesc sã egaleze, scor 14-14. Buimãciti de determinarare cu care adversarii au iesit de la vestiare, elevii lui Sandu Iacob nu se mai regãsesc pe teren si permit oaspetilor sã preia avantajul scorului. În minutul 50 tabela indica 18-22 pentru CSM iar emotiile play-out-ului se fãceau din nou simtite în Sala Polivalentã din Vaslui. Este minutul în care Sandu Iacob cere un time-out pentru a-si reorganiza echipa. Presatã de timp dar împinsã de la spate de un public cum rar mai vezi în Liga Nationalã, Vasluiul reintrã în joc, iar în minutul 58 restabileste echilibrul pe tabelã, scor 23-23. Este momentul Focsaniului sã-si piardã cadenta în joc. Cu 60 de secunde înainte de final, bãietii lui Viorel Ciubotaru rateazã un atac. Plecatã din nou în ofensivã gruparea vasluianã izbuteste sã revinã la conducere, dupã ce Cãlin Hagiu „sparge” apãrarea adversarilor si înscrie un gol superb, cu efect. 24-23 cu 30 de secunde înainte de final. Oaspetii îsi reiau atacul însã trimit mingea în bara portii apãrate de Rãducu Tamas. Se terminã 24-23, rezultat în urma cãruia HC Vaslui îsi consolideazã locul 7 în clasamentul Ligii Nationale.