11.2 C

Meci de infarct, victorie muncitã! (foto)

HC Vaslui – Steaua Bucuresti 25-23 (11-12)

SPECTACULOS…Cu cutitul la os! Asa a jucat  echipa vasluianã de handbal meciul de ieri cu Steaua Bucuresti. Elevii lui Sandu Iacob aveau nevoie de victorie pentru a mai spera la play-off si acest lucru s-a vãzut. Dupã jocul mai putin reusit în fata CSM-ului, vasluienii au strâns rândurile si au fãcut un meci fantastic în fata ocupaneti locului 5 în clasamentul Ligii Nationale. Vasilicã Barac a arãtat cã meritã sã intre mai mult pe teren, Didi Hrimiuc a fãcut vraiste apãrarea stelistilor, iar fratii Bujor au demonstrat cã handbalul se joacã si cu capul.

Îndârjire, dãruintã, multã sudoare si rãsturnãri spectaculoase de scor. Acestea au fost ingredientele cu care jucãtorii celor douã echipe au contribuit în meciul de ieri, meci care va rãmâne, cu sigurantã, pentru foarte mult timp în memoria fanilor prezenti în Sala Sporturilor. Desi au avut lovitura de începere, gazdele au fost rapid neutralizate, iar pânã în minutul 10 cei care au condus scorul au fost stelistii (2-3). Prima rãsturnare de scor a avut loc în minutul 12, când Vasluiul reuseste sã preia avantajul (4-3) si sã îl mentinã pânã aproape de finalul primei pãrti. Cu douã minute înainte de finalul primei reprize, contrar jocului de pânã atunci, stelistii izbutesc sã revinã în avantaj pe tabela de marcaj, avantaj pe care îl duc si la vestiare, scor 11-12. O diferentã minimã de goluri pe care toti fanii prezenti în salã o vedeau surmontabilã în partea a doua a jocului. Numai cã repriza secundã începe cum nu se poate mai prost pentru favoritii publicului, cu numeroase greseli în defensivã, precipitãri pe faza de atac, erori ce permit Stelei sã se distanteze în minutul 35 la patru goluri distantã, scor 12-16. Simtindu-si jucãtorii în corzi, Sandu Iacob întrerupe jocul în minutul 36, printr-un time-out tehnic. “Avem nevoie de foarte multã rãbdare pe faza de apãrare, pentru a le contracara jocul” , le-a spus antrenorul elevilor sãi. A fost sfatul de care echipa avea nevoie pentru cã din acel moment HC Vaslui a început cursa de urmãrire a adversarului. Mai bine organizati în defensivã, mai combinativi în ofensivã si împinsi de la spate de aproximativ 1000 de fani, vasluienii restabilesc egalitatea (20-20) în minutul 53 prin Didi Hrimiuc. În minutul 54, Vasluiul îsi recâstigã avantajul pe tabela de marcaj, gratie reusitei lui Cãlin Hagiu. Se joacã cu garda jos, oaspetii primesc o mânã de ajutor nesperatã din partea “fluierasilor” care îl eliminã gratuit pe Tiberius Moldovanu cu douã minute înainte de final, însã gazdele evoluezã perfect si în inferioritate numericã. În minutul 57, Vasluiul conduce cu 22-21 iar în minutul 59 cu 24-23. În ultimele secunde ale meciului, Steaua are sansa sã egaleze însã Irimescu trimite mingea în barã. Pe contraatac, Mihai Bujor marcheazã si pecetluieste soarta celor trei puncte, scor final 25-23. Un meci de infarct încheiat o victorie muncitã a handbalistilor vasluieni, care le permite sã spere în continuare la un loc în play-off-ul Ligii Nationale.