5.7 C

Meciuri spectacol în Liga a V-a

Start în competitie

CU GARDA JOS… Prima etapã a Ligii a V-a a adus nu mai putin de 38 de goluri pe cele sapte terenuri de joc, rezultând o medie de cinci goluri pe meci. Cea mai spectaculoasã partidã s-a jucat la Brodoc, acolo unde echipa localã s-a impus cu 7-3 în fata Gloriei din Todiresti.

În Seria Vaslui I Vest, nici o echipã vizitatoare nu a plecat cu toate punctele acasã. F.C. Vulturesti a transat soarta partidei cu Unirea Alexandru Vlahutã încã din prima reprizã, dupã ce a condus la pauzã cu 5-0. În repriza a doua „vulturii” si-au conservat avantajul si si-au asigurat o victorie en-fanfare. Cu victorie pentru gazde s-a terminat si meciul de la Brodoc, acolo unde Rapidul s-a impus în fata celor de la Gloria Todiresti cu 7-3. Goluri multe s-au marcat si la Bãlteni, între Vulturul din localitate si Viitorul Rebricea.Partida s-a terminat indecis, 3-3, dupã ce la pauzã a fost 1-1. De o misiune ceva mai facilã a avut parte Inter Sport Vaslui, care a profitat de neprezentarea Vointei Stefan cel Mare si a câstigat jocul la masa verde, cu 3-0. Spectacol a fost si în cealaltã serie, Vaslui II Est. Victoria Muntenii de Jos nu a avut nici o emotie cu Avântul Bãcani, pe care a bãtut-o cu scorul de 5-1. Solestiul si Moara Domneascã si-au împãrtit punctele, dupã un 2-2 pe placul spectatorilor prezenti la stadion. Cu remizã, scor 3-3 s-a terminat si confruntarea de la Vãleni, dintre echipa localã Viitorul si SC 2000 Lipovãt. Partidele Avântul Codãesti – Steaua Ivesti si ACS Atletico Vaslui – FC Ghergheleu nu au mai fost programate, Ivestiul si Atletico, desfiintându-se înainte de startul competitiei.