9.1 C

Merg la turneul final

REUSITÃ… Clubul Sportiv “Viitorul” Vaslui se remarcã pe plan national si prin sectia de judo, elevii lui Octavian Ghiurtu obtinând calificarea în finala Campionatului National de judo.

De curând, ei au participat la etapa regionalã a Campionatului National Under 14, care a avut loc la Târgu Ocna. Dintre cei cinci sportivi vasluieni intrati în concurs, trei s-au calificat la turneul final. Este vorba despre Marina Elena Casangiu, care a ocupat locul I la categoria 40 kg feminin, Denis Andrei Popa, care a terminat pe primul loc la categoria 50 kg masculin, si Cosmin Cochilet, care a ocupat locul trei la categoria 34 kg masculin. Alexandru Grãmadã si Adrian Profire au avut evolutii bune, însã au ratat primele patru locuri, calificabile la turneul final. “Sportivii nostri sunt în plinã ascensiune. Se simte experienta participãrilor în competitiile oficiale. Sperãm ca anul 2015 sã ne aducã si un campion national la judo”, a declarat Octavian Ghiurtu, instructorul sectiei de judo de la CS “Viitorul” Vaslui. Turneul final al Campionatului National de judo Under 14 va avea loc la Sibiu, în perioada 5-7 iunie.