10 C
26-apr.-2024

MERG MAI DEPARTE

Cupa României U17

CALIFICARE… Vasluiul s-a calificat în optimile Cupei României U17, dupã ce a învins, ieri, într-un meci jucat pe stadionul „Municipal”, cu scorul de 2-0, echipa similarã a LPS Focsani, în saisprezecimile competitiei KO. Pentru Sporting Vaslui au marcat Iustin Oblesniuc si Marcel Chiorean.

Sporting Juniorul Vaslui nu avea ca variantã decât victoria în meciul de pe teren propriu cu LPS Focsani, din saisprezecimile Cupei României – Under 17. Pustii pregãtiti de Cornel Cracea au pus presiune pe adversari încã din debut. Oaspetii s-au asezat pe douã linii în apãrare si au mizat pe contraatac. Antrenorul echipei din Focsani si-a asezat cu mâna elevii pe teren, vrâncenii demonstrând o disciplinã tacticã de fier. Defensiva oaspetilor nu i-a permis Vasluiului sã-si creeze ocazii foarte mari, în prima reprizã. Pe mãsurã ce minutele au trecut, apãrarea Focsaniului s-a asezat si mai bine pe pozitii, dar ultimele minute le-au fost fatale. Iustin Oblesniuc si Marcel Chiorean au înscris de douã ori si au adus o calificare meritatã în faza urmãtoare a Cupei României – U17. „Galben-verzii” au dominat de la un capãt la altul, având o posesie superioarã si ratând câteva ocazii mari, în repriza secundã. Pentru Sporting Juniorul Vaslui urmeazã o nouã partidã de campionat, în deplasare, pe terenul „lanternei rosii”, Steagu Rosu Brasov. Partida se va disputa duminicã, 19 noiembrie, de la ora 14.00.