13.4 C

Mergem în decisiv

Politehnica Timisoara- HC Vaslui 33-28 (16-11)

HC Vaslui a ratat ocazia de a încheia conturile cu Politehnica Timisoara dupã doar douã meciuri. Elevii lui Sandu Iacob si Alexandru Acsinte au fost învinsi ieri, în orasul de pe Bega, cu scorul de 33-28 si vor sustine meciul decisiv cu „alb-violetii”, la mijlocul lunii mai, pe teren propriu.

Partida de la Timisoara a fost extrem de tensionatã, nu mai putin de sase eliminãri fiind dictate doar în prima reprizã. Cei care au deschis scorul au fost jucãtorii gazdã, prin Sateiu. Vasluienii au egalat prin Hagiu si tot interul dreapta ne-a dus, pentru prima datã în avantaj, în minutul 4, scor 1-2. Cu ajutorul lui Busecan, a fratilor Bujor si a lui Hagiu am mentinut o diferentã de 3 goluri pânã în minutul 15, scor 4-7. Timisoara a revenit în joc, iar în minutul 18 a egalat pe tabela de marcaj, scor 7-7. Din minutul 20, „alb-violetii” au trecut la timonã iar pânã la pauzã si-au asigurat un avantaj de cinci goluri, scor 16-11. Repriza a doua i-a avut protagonisti tot pe jucãtorii gazdã, care au turat si mai tare motoarele iar pânã în minutul 38 au dus scorul la 20-13. Mihai Busecan si Cãlin Hagiu, ambii cu câte o dublã, si Andrei Popescu au mentinut vii sansele Vasluiului la un rezultat pozitiv însã Timisoara a avut ieri doi jucãtori fantastici, Marko Lasica si Marjanovic Filip, care au înscris pe bandã rulantã si le-au asigurat „violetilor” o victorie clarã, scor 33-28. Pentru cele douã echipe urmeazã meciul decisiv, pe 13 mai, în Sala Polivalentã din Vaslui.