5.3 C

Micu a ratat calificarea în finala Campionatului European – U23

Atletism

REZULTAT… Vasluianul Andrei Mihãitã Micu a ratat calificarea în finala probei de aruncare a ciocanului la Campionatul European de atletism – Under 23 din Suedia. Cu o aruncare de 63, 55 metri, Micu s-a clasat pe locul 17 în calificãri, primele 12 locuri asigurându-si participarea în finala probei.

Andrei Mihãitã Micu, sportiv legitimat la C.S “Viitorul” Vaslui, nu a reusit sã se califice în finala concursului de aruncare a ciocanului la Campionatul European de atletism – Under 23 de la Gavle, Suedia. Micu a aruncat 62, 34 metri la prima încercare, 63, 55 la a doua, iar cea de-a treia încercare a fost ratatã. Cu performanta obtinutã, vasluianul s-a clasat pe locul 17 la general. Micu va împlini 20 de ani în luna septembrie, iar în acest an a devenit dublu campion national la seniori si tineret, în proba de aruncare a ciocanului. Pe primul loc în calificãri s-a clasat maghiarul Bence Halasz, cu o aruncare de 73, 69 m, urmat de Alberto Gonzalez (73,29 metri) si finlandezul Aaron Kangas (70, 87 metri). Pe locul 12, ultimul care a asigurat calificarea în finala competitiei, s-a clasat finlandezul Aleksi Jaakkola, cu o aruncare de 67, 03 metri.