13.2 C
25-apr.-2024

Misiune îndeplinitã

HC Arges Pitesti – FC Vaslui 22-32

OBIECTIV ATINS…HC Vaslui s-a calificat în sferturile de finalã ale Cupei României la handbal masculin, joi, dupã ce a învins pe HC Arges Pitesti cu scorul de 32-22 (19-14), pe teren advers. Principalii marcatori ai Vasluiului au fost Hagiu (6 goluri) si Soare (5).

HC Vaslui nu a avut nici un fel de emotie în a-si asigura prezenta în sferturile de finalã al Cupei României la handbal. Cu un adversar modest hãrãzit de tragerea la sorti, bãietii lui Leonard Bibirig au „ucis” rapid suspansul din Sala Sporturilor din Pitesti. Cu jucãtori folositi mai putin în turul recent încheiat de campionat, Vasluiul a avut nevoie doar de 10 minute pentru a-si gãsi cadenta. În minutul 12, tabela indica o diferentã de douã goluri(12-10) în favoarea prim-divizionarei, iar 8 minute mai târziu ecartul era dus la 4 lungimi (14-10). Fãrã o replicã prea puternicã din partea adversarilor, Vasluiul îsi continuã nestingherit jocul în ofensivã iar pânã la pauzã reuseste sã mãreascã diferenta la 5 goluri, scor 19-14. A doua reprizã se desfãsoarã în acelasi registru, cu vasluienii la timonã si cu pitestenii luptând din rãsputeri sã echilibreze situatia. Nu reusesc acest lucru, asta si pentru cã defensiva vasluianã îsi face treaba. În poartã, Alin Plesca si Dragos Nedelcu reusesc sã smulgã aplauze din partea mult mai experimentatului coechipier, Bogdan Pralea, care le urmãreste evolutia de pe bancã. Dupã o lunã de pauzã cauzatã de o accidentare la umãrul drept, Mãdãlin Tutu îsi reia rolul în angrenajul echipei si, împreunã cu restul colegilor, duce Vasluiul în faza urmãtoare a competitiei, sferturile de finalã, scorul la finalul celor 60 de minute fiind 32-22. Principalii contributori la victoria de asearã a Vasluiului au fost Hagiu cu 6 goluri, Soare (5), Gabi Bujor (4), Barac (4), Anton (3), M Ignat (3), Tutu (2), S Ignat (2), Rosu (2), Mihai Bujor (1).