5.7 C

Misterul penalty-ului ratat de N’doye cu Fener, deslusit dupã doi ani

LUMINÃ…Dupã doi ani de la meciul din play-off-ul Champions League dintre FC Vaslui si Fenerbahce Instanbul, pierdut de „galben-verzi” cu scorul de 1-4, Marius Sumudicã a explicat faza care a costat-o pe Vaslui calificarea, ratarea penalty-ului de cãtre Ousmane N’doye din minutul 54.

În 2012 FC Vaslui a fost, probabil, cel mai aproape de calificarea în grupele Champions League. Ultimul obstacol de depãsit s-a numit Fenerbahce Instanbul iar rezultatul obtinut în tur, 1-1 pe terenul turcilor, aducea trupa finantatã la acea vreme de Adrian Porumboiu si mai aproape de competitia supremã europeanã. Returul a fost unul de cosmar însã pentru vasluieni iar suporterii nu pot uita nici acum lovitura de la 11 m ratatã de Ousmane N’doye în startul reprizei secunde. Era minutul 54, scorul 1-1, cu Erkin (min 12) si Marius Niculae (min 14) pe post de marcatori, iar o eventualã reusitã a senegalezului usura considerabil munca fotbalistilor antrenati atunci de Marius Sumudicã. Tehnicianul s-a aflat marti searã în studio-ul Dolcesport, unde a urmãrit partida dintre Sahtior si FC Porto încheiatã la egalitate, scor 2-2, dupã ce ucrainenii au condus cu 2-0 pânã în minutul 85. Situatia echipei ucrainene i-a adus aminte de meciul Vasluiului cu Fenerbahce. „Tin minte cã dupã meciul Vasluiului cu Fener am avut o discutie cu Mircea Lucescu. Mi-a spus cã jucãtorii brazilieni sau cei de culoare au talent dar nu prea se concentreazã. E mai dificil sã lucrezi cu ei. Ei sunt primii la dans, la astfel de lucruri.” a afirmat Sumudicã.