9.4 C
27-apr.-2024

Munteanu a marcat o “dublã” pentru Nationala U17

Atacant de viitor

MARCATOR… Vasluienii Stefan Stefanovici (Sporting Juniorul Vaslui) si Louis Munteanu (Viitorul Constanta) au jucat în victoria “tricolorilor” U17 împotriva echipei similare a Turciei, în ultimul joc de la Turul de Elitã. Louis Munteanu a marcat de douã ori, iar România s-a impus cu 3-1.

Reprezentativa Under 17 a României a încheiat cu o victorie, 3-1 împotriva Turciei, meciurile de la Turul de Elitã, dar a pierdut calificarea la turneul final pentru calificarea la Campionatul European U17. Tricolorii au dominat partida disputatã în compania tãrii gazdã, iar printre marcatori s-a numãrat si atacantul Louis Munteanu, nãscut la Vaslui si care evolueazã pentru echipa lui Gicã Hagi, Viitorul Constanta. Louis a fost introdus în teren în repriza secundã, în minutul 59, iar în minutele 78 si 88 (din penalty) a înscris în poarta turcilor. Un alt jucãtor vasluian convocat pentru aceastã actiune, fundasul echipei Sporting Juniorul Vaslui, Stefan Stefanovici, a fost trimis în teren în partea secundã, în minutul 58.

Alex Pascanu, cãpitan de echipã la tineret

Reprezentativa U21 a României a câstigat cu 1-0 ultimul joc de verificare din cadrul cantonamentului din Spania. Golul victoriei a fost reusit de Denis Drãgus, în minutul 42. Vasluianul Alex Pascanu a fost titular si a purtat banderola de cãpitan, dar a fost schimbat la pauzã, în timp ce bârlãdeanul Andrei Ciobanu a fost rezervã si a intrat în minutul 82.