13.3 C

Muscati de “câini” (FOTO)

HC Vaslui – Dinamo Bucuresti 29-39

ÎNFRÂNGERE…În meciul contând pentru etapa a III-a a Ligii Nationale la handbal masculin, HC Vaslui a fost învinsã, ieri, pe propriul teren de Dinamo Bucuresti, oaspetii impunându-se fãrã emotii, scor 29-39, la pauzã 13-16.

Fanii echipei au stiut cã elevii lui Sandu Iacob vor avea o misiune extrem de dificilã în fata “câinilor” si au luat cu asalt Sala Sporturilor. La startul meciului, în salã erau peste 1000 de vasluieni. Din pãcate, motive de bucurie nu prea au fost primele minute de joc, si asta din cauza jocului foarte bun practicat de oaspeti. Abia prin minutul 10, tabela de marcaj se împrieteneste cu cei prezenti în salã, indicând scorul de 5-6. Pânã la finalul primelor 30 de minute, diferenta de goluri se mentine în intervalul 2-3, în favoarea “câinilor”. La vestiare se intrã cu 13-16. Repriza a doua nu a fost altceva decât un galop de sãnãtate pentru echipa vizitatoare, care, împinsã de la spate si de ce doi arbitri, reuseste sã se desprindã si la nouã goluri diferentã. (26-35 min 50). Ecartul creste la 10 goluri în ultimul minut, când Vranicovik înscrie pentru 29-39, stabilind de altfel si scorul final. HC Vaslui nu are timp sã se plângã pentru cã sãptãmâna viitoare are un nou meci foarte greu, în deplasare la HC Odorhei. “O înfrângere dureroasã pentru cã am cedat lupta în minutul 50. A fost destul de simplu pentru ei pentru cã au dat goluri usoare. Au înscris foarte mult pe contraatac iar sansele sã aperi astfel de goluri sunt foarte mici. Dacã în meciul cu Târgu Jiu si cu Resita noi am avut situatii de care am profitat, azi a fost ziua în care Dinamo ne-a dominat în primul rând mental si prin posturã. Noi am început foarte rãu din cauza tracului, din cauza mingii, ei au avut jucãtori masivi, care n-au întâmpinat probleme la constructie. Au fost si perioade bune, cum ar fi începutul reprizei a doua, când am reusit sã ne apropiem de adversar, dar nu suficient”, a declarat dupã meci antrenorul Vasluiului, Sandu Iacob.

Loviturile de la 7 m, eterna problemã

Nici în meciul cu Dinamo Bucuresti loviturile de la 7 m nu ne-au ajutat foarte mult. Dacã în meciul de la Resita s-au ratat 4 loviturile, în meciul de ieri, cu “câinii”, s-au ratat 5 astfel de executii. Antrenorul Sandu Iacob a oferit explicatia. “Loviturile de la 7 m reprezintã o luptã mentalã între portar si jucãtorul care executã. Repetitiile ies la antrenament, dar nu e acelasi nivel de stres. Una e sã dai la antrenament, când n-ai presiunea publicului, presiunea rezultatului, si alta e sã dai la meci.”

“Scorul nu reflectã realitatea din teren”

DEZAMÃGIT…Cãpitanul echipei HC Vaslui, Dragos Soare, a declarat dupã meci cã diferenta de scor de la finalul partidei nu reflectã realitatea din teren. Cu toate astea, pivotul a recunoscut cã “alb-rosii” au fost superiori în joc.

“Surpriza era dacã Vasluiul bãtea Dinamo. Nu suntem o echipã cu numele lor, dar totusi azi erau de bãtut. Dupã pãrerea mea, scorul de pe tabelã nu reflectã realitatea din teren pentru cã diferenta între cele douã echipe nu a fost de 10 goluri.” a spus Soare. Potrivit acestuia, jocul mai putin bun al Vasluiului în partida de ieri a fost cauzat si de o stare de obosealã instalatã la echipã. “ Am jucat trei meciuri într-o sãptãmânã, cred cã s-a acumulat si un pic de obosealã. Am avut parte si de un început foarte rãu, dupã pãrerea mea acolo s-a jucat meciul. Cu toate astea ne-am revenit. Dacã eram mai atenti pe final de meci, când ne-am apropiat la trei goluri, eu zic cã alta era soarta jocului”, a mai spus handbalistul.