11.2 C

N-au avut adversar

Pajura Husi – Juventus Fãlciu 3-1

Pajura Husi a reusit sã se impunã lejer în fata Juventusului din Fãlciu si începând de ieri este noul lider al clasamentului seriei Sud.

Etapa a XVIII-a a campionatului judetean la fotbal a programat în Seria Sud întâlnirea echipelor aflate pe primele douã locuri în clasament, Juventus Fãlciu, respectiv Pajura Husi. Asa cum era de asteptat publicul prezent la meci a asistat la una dintre cele mai frumoase partide de fotbal ale acestui campionat, însã cu echipa gazdã pe post de vioara întâi pe teren. Usor favoritã înaintea fluierului de start, Fãlciul n-a mai confirmat în iarbã forma bunã pe care o traverseazã, cu toate cã în minutul 10 a reusit sã deschidã scorul. Replica echipei gazdã a venit imediat, la douã minute distantã, prin Sorin Balan care a readus echilibru pe tabela de marcaj. Dominarea Husiului a continuat pe toatã durata primei pãrti, si cu toate cã au fost privati si de douã lovituri de la 11 m, au reusit ca la pauzã sã intre în avantaj la vestiare, gratie aceluiasi Balan, care în derby-ul de ieri a reusit o dublã. Dupã pauzã, tot Pajura a fost echipa care a arãtat mai multã poftã de joc. Penalty ratat si un nou gol marcat de gazde au fost “bornele” celei de-a doua reprize, încheiatã cu scorul de 3-1 pentru Pajura. În urma rezultatului de ieri, husiul a urmcat pe primul loc în clasamentul seriei Sud, însã cu douã jocuri mai putin disputate din partea Juventusului din Fãlciu.

Suletea, doar egal pe propriul teren

În celãlalt meci al etapei, Vitis Suletea a terminat la egalitate întâlnirea cu Unirea Banca, scor 1-1. Flacãra Murgeni si Viitorul Bârlad nu s-a mai disputat din cauzã cã oaspetii au ales sã nu mai facã deplasarea.