11.6 C

N-au avut adversari

CAMPIOANÃ…Pajura Husi a cucerit Supercupa judetului “SC Podul Înalt SA” Vaslui dupã ce s-a impus în ambele confruntãri ale competitiei, cu Juventus Fãlciu si Vitis Suletea. O demonstratie de fortã prin care Pajura a dat peste nas tuturor celor care s-au grãbit sã cânte prohodul fotbalului husean.

Aflatã la cea de-a treia editie, Supercupa judetului de anul acesta a avut un sistem de desfãsurare inedit, în sensul cã cele trei echipe participante au jucat fiecare cu fiecare, câte o reprizã de 45 de minute, dupã modelul Trofeului TIM din Italia. În meciul de deschidere au jucat Pajura Husi si Juventus Fãlciu, partidã câstigatã de huseni cu scorul de 1-0, marcator Sergiu Ruja. În al doilea joc, s-au duelat Pajura cu Vitis Suletea, duel câstigat si de aceastã datã de echipa orasului dintre vii, cu scorul de 4-1. A urmat meciul cotând pentru pozitia a doua în clasament, dintre Juventus Fãlciu si Vitis Suletea, câstigat de ultimii, în urma loviturilor de departajare. Pe lângã trofeele puse în joc, organizatorii au mai acordat diplome pentru cel mai bun portar- Alis Purcariu (Juventus Fãlciu), cel mai bun jucãtor – Alexa Bogdan (Pajura Husi), cel mai tânãr jucãtor – Tutu Liviu (Vitis Suletea), cel mai bun manager – Neculai Moraru (Juventus Fãlciu) si cel mai fair-play participant – Budeanu Andrei (Vitis Suletea). Prin trofeul câstigat sâmbãtã, Pajura Husi a demonstrat nu numai cã a trecut cu bine de falimentul care a bãtut la usa clubului în aceastã varã, dar cã este si una dintre principalele candidate la câstigarea noii editii a campionatului judetean de fotbal.