5.7 C

N-au avut nici o sansã

Juventus Fãlciu – Vitis Suletea – 3-0

MAI BUNI...Juventus Fãlciu a profitat de pasa mai proastã pe care o traverseazã Vitis Suletea si s-au impus în confruntarea directã cu scorul de 3-0. O partidã mult mai dificilã decât o aratã scorul, dar care o mentine pe trupa lui Moraru pe primul loc în clasamentul Seriei Sud a campionatului judetean..

FÃRÃT EMOTII…Derby-ul etapei a V-a a Seriei Sud a fost transat, asa cum multi anticipau, de bãietii lui Neculai Moraru, Fãlciul impunându-se în fata celor de la Suletea cu scorul de 3-0. Un scor mincinos. potrivit gazdelor, care l-au descris pe portarul adversarilor, Daniel Bernevic, ca fiind “fenomenal”. “Dacã nu era el, mai marcam de cel putin 6 ori. A avut cel putin 5 interventii singur cu jucãtorul advers” au declarat jucãtorii Fãlciului. La Banca, gazdele au reusit sã scoatã un egal (scor 5-5) dupã ce au fost conduse la pauzã cu 3-2 de Murgeni. Zorleniul s-a pregãtit degeaba pentru confruntarea cu Tutova si asta doarece oaspetii nu au avut viza medicalã validã.

O nouã etapã, un nou priilej ca iubitorii fotbalului din judet sã se bucure de spectacolul oferit de echipele din Seria Sud a campionatului judetean. Pajura Husi, fãrã discutie surpriza plãcutã a startului de competitie, nu a avut cu cine sã-si mãsoare fortele în aceastã rundã , administrându-le o înfrângere dureroasã celor de la Multim Perieni, scor 8-1. LPS Vaslui a reusit doar un egal pe teren propriu cu Olimpia Stãnilesti, scor 2-2, dupã ce au condus la pauzã cu scorul de 2-1. Unirea Banca a avut forta sã revinã în meciul de acasã cu Flacãra Murgeni, dupã ce a fost condusã la pauzã cu scorul de 3-2. La capãtul celor 90 de minute, scorul a fost de 5-5, confruntarea de la banca fiind cea mai spectaculoasã din aceastã etapã. Si pentru cã nici o rundã nu se poate desfãsura fãrã probleme organizatorice în Seria Sud, de aceastã datã a venit rândul Tutovei sã iasã în evidentã. FDR s-a prezentat la Zorleni fãrã viza medicalã validã, iar acest lucru ar putea atrage pierderea partidei cu scorul de 3-0. Derby-ul rundei a V-a s-a jucat la Fãlciu, acolo unde echipa din localitate a trecut cu scorul de 3-0 de Vitis Suletea, o formatie aflatã într-o vãditã scãdere de formã. Diferenta putea cãpãta proportii dacã Suletea nu l-ar fi avut în poartã pe pustiul Bernevic. “A fost un meci ciudat, pe care l-am controlat în totalitate. Ciudat pentru cã cei de la Suletea au cãzut fizic si psihic în a doua reprizã, lucru ce a atras dupã sine douã eliminãri, justificate cred eu, în tabãra lor. Norocul lor a fost portarul care a avut cel putin 6 interventii singur cu jucãtorii nostri. A fost fenomenal. Eu nu pot decât sã îmi felicit jucãtorii pentru rezultat, pentru cã una peste alta, am avut în fatã un adversar experimentat.” a declarat dupã meci primarul Fãlciului, Neculai Moraru.