19.7 C

Nici o emotie cu “lanterna rosie”

HC Vaslui – Danubius Galati 41-29
SUCCES…HC Vaslui a încheiat turul play-out-ului cu o victorie categoricã, 41-29, pe teren propriu, în fata echipei Danubius Galati. Meciul disputat miercuri în Sala Sporturilor din Vaslui a fãcut parte din etapa a V-a din Liga Nationalã de handbal masculin.

Elevii lui Sandu Iacob au început foarte bine meciul. În minutul 15 gazdele conduceau deja cu un avantaj linistitor, 11-6. Pânã la pauzã oaspetii nu au fost reusit sã dea o replicã pe mãsurã, astfel cã la pauzã, Vasluiul a intrat cu 6 goluri avans, scor 20-14 .În repriza a doua vasluienii au fortat si mai tare, au mãrit ecartul chiar si la 10 goluri, 25-15 în minutul 38. Nici eliminarea de patru minute a lui Tudor Stãnescu din minutul 39 nu i-a ajutat prea mult pe gãlãteni, care n-au profitat mai deloc de omul în plus. Asa se face cã în minutul 50, “ros-albastrii” conduceau cu nu mai putin de 11 goluri, spre multumirea numerosilor suporteri prezenti la meci. Fluierul de final al partidei a consemnat o victorie clarã a vasluienilor, 41-29. În urma rezultatului de ieri, HC Vaslui a acumulat 23 de puncte în clasament, cu unul mai mult decât principala urmãritoare, CSM Focsani, care s-a impus de asemenea, pe teren propriu, în fata celor de la Energia Târgu Jiu cu 29-27. Celãlalt meci al rundei, CSM Ploiesti – Minaur Baia Mare s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 28-27. Marcatorii echipei în meciul cu CSU Galati au fost Gabriel Bujor (6 goluri), Alin Rosu (6), Mihai Bujor (5), Gabriel Cotinghiu (5), Ovidiu Pasere (5), Vasilicã Barac (4), Cãlin Hagiu (4), Dragos Soare (3), Valentin Anton (2) si Mihai Sandu (1).