11.2 C

„Nu am avut constantã”

Sandu Iacob explicã înfrângerea de miercuri

HC Vaslui a pus probleme serioase campioanei Dinamo Bucuresti, în meciul de deschidere a etapei a IV-a. Elevii lui Sandu Iacob au revenit de la 6-2, la mijlocul reprizei secunde au avut un avans de douã goluri, scor 16-1, însã fluierul de final le-a adus a doua înfrângere a sezonului, scor 33-24. Ce le-a lipsit acestora sã iasã învingãtori din confruntarea cu „câinii”? „Nu am avut constantã pe întreaga duratã a meciului”, a declarat antrenorul Vasluiului.

HC Vaslui a fost la un sfert de orã distantã de producerea unei noi surprize în campioantul masculin de handbal, dupã cea din meciul cu CSM Bucuresti. Sportivii antrenati de Sandu Iacob si Alexandru Acsinte a condus campioana Dinamo Bucuresti o bunã parte din repriza a doua, însã la final au fost învinssi la o diferentã de nouã goluri.”Suntem dezamãgiti, ca de fiecare datã când pierdem, din cauza diferentei de scor! Nu am putut sã ne depãsim conditia de echipã care are putine sanse de a cîstiga contra echipei campioane, cu toate cã ne-am dorit acest lucru. Consider cã din cauza tracului am ratat începutul de meci si le am oferit posibilitatea de a fi „stãpâni” din punct de vedere mental ai partidei. Am revenit în meci datoritã recuperãrilor fãcute si ale golurilor înscrise pe contraatac. Am reusit sã le punem probleme pentru o perioadã de timp, dar pentru a bate Dinamo avem nevoie de constantã pe întreaga duratã a meciului. Pe final de joc am riscat cu apãrarea avansatã si am pierdut de aceastã datã. Din acest motiv s-a fãcut si diferenta de scor dintre noi si ei”, a declarat Sandu Iacob dupã meciul cu campioana. În ciuda înfrângerii, tehnicianul Vasluiului a remarcat si lucru bun în lotul pe care îl antreneazã si anume legãtura emotionalã dintre jucãtorii care se aflã pe bancã si cei din teren care a fost foarte bunã.