9.6 C

O nouã surprizã în Liga 4

„Judeteanã”

UIMITOR… Surprizele continuã în Liga a 4-a Vaslui. Lupta pentru play-off se ascute mai tare în fiecare etapã. Husana Husi s-a împiedicat pe terenul ultimei clasate, Juventus Fãlciu, scor 0-0, iar FC Vaslui a profitat si a urcat pe locul secund.

Ultima etapã a turului în Liga a 4-a Vaslui a adus o mare surprizã la Fãlciu, acolo unde echipa din localitate, aflatã în luptã pentru evitarea retrogradãrii, a reusit un egal neasteptat împotriva celor de la Husana Husi, echipã cu pretentii la câstigarea titlului. Chiar dacã husenii au controlat jocul si au irosit câteva ocazii clare, partida dintre Juventus Fãlciu si Husana Husi s-a încheiat la egalitate, scor 0-0. Victorii la scor obtinute de Flacãra Muntenii de Sus, 8-1 cu ACS Moara Domneascã, si FC Vaslui, 7-0 cu Atletic Club Bârlad, formatii care urcã câte un loc în clasamentul campionatului judetean de fotbal. Cel mai spectaculos meci al rundei s-a disputat la Brodoc, acolo unde Rapid Brodoc si FC Vulturesti au oferit un meci de povestit nepotilor. Gazdele au condus cu 2-0 la pauzã, dar vulturestenii si-au revenit miraculos în repriza secundã, reusind sã obtinã victoria în prelungirile partidei, scor 3-2. Liderul Ligii 4, Racova Puscasi a câstigat cu 3-0 partida cu Vitis Suletea si încheie turul pe un binemeritat loc 1. Victorie importantã obtinutã de Sporting Bârlad, 2-0 cu FC 2007 Gârceni, iar Tinicã si compania mai sperã la locul opt, ultimul care asigurã calificarea în play-off.

Liga 4, Etapa a XI-a:

Muntenii de Sus – ACS Moara Domneascã      8-1 (3-1)

Rapid Brodoc – FC Vulturesti     2-3 (2-0)

FC Vaslui – Atletic Club Bârlad    7-0 (3-0)

Juventus Fãlciu – Husana Husi   0-0

Sporting Bârlad – FC 2007 Gârceni        2-0 (1-0)

Racova Puscasi – Vitis Suletea     3-0 (1-0)

Clasament, Liga 4:

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        Racova Puscasi       11      9        0        2        28-16            27

2        FC Vaslui               11      7        3        1        31-7             24

3        Husana Husi          11      6        4        1        25-5             22

4        FC Vulturesti         11      7        0        4        32-17            21

5        Muntenii de Sus     11      6        1        4        24-13            19

6        Atletic Bârlad         11      5        2        4        24-25            17

7        Vitis Suletea 11      4        2        5        10-17            14

8        Rapid Brodoc        11      4        1        6        18-23            13

9        FC Gârceni            11      4        1        6        11-24            13

10      Sporting Bârlad      11      2        2        7        12-30            8

11      M. Domneascã       11      2        0        9        15-44            6

12      Juventus Fãlciu      11      1        2        8        14-23            5