23.1 C
16-apr.-2024

O nouã victorie pentru RC Bârlad

MAI BUNI…Runda a sasea a Diviziei Nationale de Seniori a adus o nouã victorie pentru RC Bârlad, care a învins pe teren propriu Bucovina Suceava cu rezultatul de 34-24. Odatã cu acest rezultat elevii lui Ioan Harnagea au ajuns la a treia victorie consecutivã cu punct bonus ofensiv.

Startul de partidã a apartinut bârlãdenilor care au avut nevoie de doar 25 de minute pentru a marca trei eseuri, Borcia, Neagu si Curcan fiind autorii finalizãrilor în terenul de tintã advers, Ibãnescu a douã transformãri, scorul devenind astfel 19-0. Înainte de pauzã încercarea lui Munteanu a asigurat bonusul ofensiv, dupã ce Bucovina Suceava reusise primele puncte gratie eseului marcat de Rusu, transformarea venind din piciorul pilierului Scolobiuc. Dupã reluarea jocului, tabela de marcaj a înghetat pentru 20 de minute. Jocul s-a mai animat dupã ce Nichiforiuc si Strungariu de la oaspeti, respectiv Postolache au reusit sã-si treacã numele pe lista marcatorilor de eseuri. Cu zece minute înainte de final, Curcan de la RC Barlad si Rusu din tabara sucevenilor au izbutit dubla personalã, reusita jucãtorului oaspetilor fiind transformatã de Scolobiuc, astfel conturându-se rezultatul final, 34-24 în favoarea bârlãdenilor. Etapa urmãtoare, trupa antrenatã de Ioan Harnagea va evolua la malul Dunãrii, pe terenul RCM-ului Galati.