13.2 C

O nouã victorie pentru Sporting Juniorul

LIDER… Sporting Juniorul Vaslui merge perfect în Campionatul National de fotbal – juniori (U17). Încã o victorie la pas pentru liderul Seriei 1, 4-0 cu LPS Vaslui. În acest an, Sporting Juniorul Vaslui evolueazã pe programul celor de la Atletico Vaslui, iar în etapa XXIV-a a întâlnit cealaltã reprezentantã a orasului, LPS Vaslui.

Valoarea superioarã a „galben-verzilor”, coroboratã si cu oboseala adversarilor, au fãcut ca emotiile referitoare la câstigãtoarea acestui meci, sã fie, practic, inexistente. Fotbalistii pregãtiti de Cornel Cracea au rezolvat meciul din prima reprizã, când au marcat de trei ori în poarta adversã, pentru ca în repriza secundã sã mai înscrie doar un singur gol. S-a terminat 4-0 pentru Sporting Juniorul Vaslui, formatie care rãmâne pe primul loc, cu 59 de puncte, cu sase puncte peste ocupanta locului secund, LPS Piatra-Neamt. De partea cealaltã, juniorii U17 de la LPS Vaslui rãmân pe locul 8 cu 20 de puncte. În runda urmãtoare, sâmbãtã, 1 aprilie, LPS Vaslui va juca, acasã, cu LPS Liceul Regina Maria CSS Dorohoi, în vreme ce Sporting Juniorul evolueazã, în deplasare, pe terenul celor de la AFC Botosani.