8.5 C

O reprizã de vis, alta de cosmar!

HANDBAL... CSM Vaslui rãmâne pe locul opt în clasamentul Ligii Zimbrilor, dupã înfrângerea suferitã pe terenul celor de la Dunãrea Cãlãrasi, 22-27.

Dunãrea Cãlãrasi – CSM Vaslui      27-22 (12-13)

ÎNFRÂNGERE… CSM Vaslui a pornit grozav si a terminat slab în partida de la Cãlãrasi, din etapa a VIII-a a Ligii Zimbrilor. S-a terminat 27-22 (12-13) pentru Dunãrea Cãlãrasi, iar Vasluiul înregistreazã cel de-al patrulea esec stagional.

Echipa vasluianã a fãcut o primã reprizã foarte bunã, apãrându-se foarte bine, în timp ce cãlãrãsenii au pãrut cã au intrat pe vârfuri, fiind surprinsi de jocul prestat de jucãtorii lui Bibirig. În minutul 21, CSM-ul a condus cu 11-8, iar la pauzã a intrat cu un avans minim, 13-12. Vasluiul a început dezastruos repriza secundã, iar în primele 13 minute a încasat 8 goluri si a marcat doar 3! În faza defensivã, vasluienii au fãcut multe greseli, iar în atac, s-a ratat exasperant. S-a terminat 27-22, iar Vasluiul a suferit cea de-a patra înfrângere din aceastã stagiune. “A fost un joc cu douã reprize diametral opuse. A fost prima reprizã pe care am controlat-o noi, iar a doua reprizã a apartinut gazdelor. Îi felicit! Au meritat victoria! În a doua reprizã am fãcut foarte multe greseli tehnice si am ratat foarte mult. Dacã nu mã însel am avut 12 ratãri si 18 greseli numai în repriza a doua.”, a spus antrenorul Leonard Bibirig. Pentru CSM Vaslui au înscris: Acatrinei (4 goluri), Karamyshev, Amihãesi (câte 3 reusite), Petrea, Voinea, Khadkevich (câte 2 goluri), Popa, Polocoser, A. Farcas, Cumpãnici, Dragon, R. Farcas (câte o reusitã).