10 C

OBIECTIV ÎNDEPLINIT!

Danubius Galati – HC Vaslui 32-39 (14-23)

FÃRÃ EMOTII…HC Vaslui s-a impus într-o manierã categoricã pe terenul celor de la CSU Danubius Galati (39-32) si terminã neînvinsã returul play-out-ului Ligii Nationale. Gratie victoriei de sâmbãtã, elevii lui Sandu Iacob si Alexandru Acsinte si-au asigurat, pentru încã un an, prezenta în primul esalon handbalistic. În celãlalte meciuri ale etapei, Minaur a învins, pe teren propriu, Ploiestiul (32-26) iar Focsaniul s-a impus la Târgu Jiu (37-32). În urma acestor rezultate, HC Vaslui a terminat play-out-ul pe primul loc.

Încurajati din tribune de un numãr important de suporteri, handbalistii vasluieni au început ca din tun partida cu “lanterna rosie”. Bazat mai mult pe contraatacuri, jocul “ros-albastrilor” a dat rapid roade, astfel cã pânã la pauzã am reusit sã ne desprindem la 9 goluri diferentã, 23-14. Repriza a doua a adus o evolutie mai bunã a gazdelor, insuficientã însã pentru a mai pune în pericol destinatia celor trei puncte. S-a terminat 39-32 pentru HC Vaslui, scor în urma cãruia ne-am asigurat, pentru încã un sezon, prezenta în Liga Nationalã.

Regulamentul lasã loc de interpretãri

Chiar dacã peste play-out-ul Ligii Nationale s-a tras cortina, rãzboiul salvãrii de la retrogradare continuã. Baia Mare, echipa de pe locul 3, sperã sã evite barajul. Campioana en-titre se plânge cã pe site-ul oficial al FRH nu se specificã clar cum se va face departajarea echipelor în caz de egalitate de puncte. Pentru cã dacã vor conta doar rezultatele directe din play-out, atunci HC Vaslui si Energia Tg. Jiu s-au salvat. Dacã se iau în considerare si meciurile directe din sezonul regulat, atunci HC Vaslui va merge la baraj. Oficialii grupãrii vasluiene nu au însã nici o emotie. “Cei din conducerea Federatiei au spus clar cã echipele nu pot beneficia de douã ori de punctele din sezonul regulat.” Urmeazã ca cei din Comisia de Competitii sã lãmureascã problema în aceste zile.