5.6 C

PAJURA HUSI, CAMPIOANÃ JUDETEANÃ

Liga 4

CEI MAI BUNI… Pajura Husi a devenit, ieri, noua campioanã judeteanã la fotbal. Echipa pregãtitã de Adi Racovitã si-a adjudecat trofeul Ligii 4 Vaslui la capãtul victoriei cu FC 2007 Gârceni, scor 4-0. Prin succesul cu Gârceni, husenii au intrat în posesia primului titlu de campioni judeteni cu o etapã înainte de finalul play-off-ului.

Husenii nu au avut niciun sentiment de compasiune pentru FC Gârceni si au vrut sã înscrie de fiecare datã când au avut ocazia. Fratii Solomon si compania aratã o formã excelentã pe acest final de sezon. Scorul a fost deschis târziu de Pârvu, în minutul 43, dupã o fazã în care oaspetii au cerut ofsaid. Reusita a fost practic încoronarea unei prime reprize în care husenii au fãcut legea pe teren si garantul unei victorii pentru care echipa lui Adi Racovitã nu a avut emotii. Repriza secundã s-a înscris în aceleasi coordonate, husenii paseazã, dominã autoritar si rateazã ocazie dupã ocazie. În cele din urmã, Cãtãlin Solomon (75, 83) si Cristi Solomon (85) au consfintit rezultatul final, 4-0. Însã, diferenta de scor putea fi mai mare, husenii ratând nenumãrate ocazii la poarta adversã, printre care trei bare si douã mingi respinse de pe linia portii. Victoria de ieri a demonstrat încã o datã, în actualul sezon, cã Pajura este cea mai puternicã echipã din campionatul judetean de fotbal. Meciul din ultima etapã, din deplasare, cu Sporting Bârlad va reprezenta doar un antrenament cu public în vederea barajului de promovare în Liga 3. În cealaltã partidã a etapei de ieri, Sporting Bârlad a învins, scor 4-3, pe terenul formatiei Vitis Suletea.

Liga 4, etapa a V-a:

Vitis Suletea – Sporting Bârlad    3-4 (2-2)

Pajura Husi – FC 2007 Gârceni    4-0 (1-0)

Clasament, Liga 4:

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        Pajura Husi            5        4        0        1        15-4             12

2        FC Gârceni            5        3        0        2        12-14            9

3        Sporting Bârlad      5        2        1        2        12-14            7

4        Vitis Suletea 5        0        1        4        6-13             1