17.6 C

PAS MARE SPRE TITLU

Liga 4

MAI BUNI… Pajura Husi a fãcut un pas mare spre primul sãu titlu de campioanã judeteanã la fotbal, prin victoria cu 4-1 (2-0), în deplasare, împotriva formatiei FC 2007 Gârceni. Cristian Solomon a fost cel mai bun jucãtor al oaspetilor în acest derby, în urma cãruia husenii s-au desprins la trei puncte de echipa primarului Mircia Scutelnicu.

Antrenorul Pajurei, Adi Racovitã, a gândit perfect meciul de la Gârceni, trimitându-l la mijlocul terenului pe Tofan, un jucãtor de gabarit, excelent în duelurile aeriene. Pe lângã duelurile de la mijlocul terenului, Tofan a reusit sã înscrie golul de 2-0, în prelungirile primei reprize. Meciul a început cum nu se poate mai bine pentru oaspeti, când portarul Onciu a iesit eronat pe o centrare, iar Ruja (min. 8) a reluat în plasã din sase metri. Chiar dacã au înscris, husenii au continuat sã joace avansat si sã nu-i permitã lui Soldan sã construiascã cu mingi lungi în spatele fundasilor. Dupã pauzã, fotbalistii Gârceniului au sperat sã repete minunea din meciul cu Sporting Bârlad, însã, au dat peste o echipã mult mai puternicã, care a fãcut un pas important spre câstigarea primului titlu din istorie. Repriza secundã i-a apartinut lui Cristian Solomon, care a fãcut “dubla” si a adus o victorie concludentã împotriva principalului adversar în lupta pentru titlu. În cealaltã partidã, Sporting Bârlad si Vitis Suletea au terminat la egalitate, scor 1-1. Gazdele au deschis scorul în minutul 67, prin Onofrei, în vreme ce suletenii au egalat la ultima fazã a meciului, prin Mazilu.

Liga 4, play-off, etapa a II-a:

FC 2007 Gârceni – Pajura Husi    1-4 (0-2)

Bojoagã (’69) / Ruja (‘8), Tofan (’45), C. Solomon (’59 si ‘90)

Sporting Bârlad – Vitis Suletea    1-1 (0-0)

Onofrei (’67) / Mazilu (’90)

Clasament, Liga 4, play-off:

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp       Puncte

1        Pajura Husi            2        2        0        0        7-2               6

2        FC Gârceni            2        1        0        1        5-6               3

3        Sporting Bârlad      2        0        1        1        3-5               1

4        Vitis Suletea 2        0        1        1        2-4