10.5 C

Pasageri prin esalonul secund (facsimil)

Vasluienii n-au avut prea mult succes în primul an de Divizia B

Episodul V- Primul sezon în Divizia B pentru Viitorul Vaslui

DE SCURTÃ DURATÃ…Episodul de azi gãseste echipa Viitorul Vaslui la startul editiei de campionat 1973-1974, prima de Divizia B pentru jucãtorii antrenati la acea vreme de Ion Stefãnescu. Un start anevoios, cu douã remize în primele douã etape si cu un deznodãmânt nu tocmai fericit pentru suporterilor vasluieni, echipa fanion a judetului revenind la finalul competitiei în al treilea esalon fotbalistic.

Prima rundã a însemnat si primul meci jucat acasã de Viitorul Vaslui, cel în compania mult mai puternicei echipe Delta Tulcea. La trupa dunãreanã evoluau în acel sezon jucãtori care dupã câtiva ani aveau sã formeze nucleul Craiovei Maxima. Unul dintre ei, „fundasul de fier” Nicolae Tilihoi, a fost si cel care a împiedicat debutul cu dreptul al Vasluiului în fata propriului public, fiind marcatorul golului egalizator pentru Tulcea, scor final 1-1. Etapa a doua Vasluiul se deplaseazã la Pascani, unde obtine o nouã remizã, scor 0-0 cu echipa din localitate. Runda a treia a fost cu ceva mai mult noroc pentru Viitorul, cu toatã cã pe Stadionul orãsenesc din Vaslui sosea Constructorul Galati,una dintre aspirantele la promovarea în Divizia A. Netimorati si cu dorinta de a sparge gheata, vasluienii au un start fulminant de meci, iar dupã 37 de minute Bruchental reuseste sã zguduie plasa portii adverse printr-un gol marcat din penalty. Stelian Constantin mãreste avantajul în minutul 65, iar dupã un sfert de orã Olteanu îi readuce pe gãlãteni în joc. N-au mai izbutit egalarea si asta deoarece, asa cum titra presa acelor timpuri, Vasluiul îsi recãpãtase spiritul de echipã. Scor final 2-1 iar bãietii lui Stefãnescu bifeazã prima victimã în esalonul secund. A fost însã o bucurie de scurtã duratã si asta pentru cã din etapa a IV-a Vasluiul întrã într-o zonã neagrã în care remizele si înfrângerile alterneazã, echipa ocupând un modest loc 16 la finalul turului. În perioada de pregãtire de iarnã, antrenorul Ion Stefãnescu îsi duce echipa la Busteni, într-un cantonament montan, unde accentul se pune pe pregãtirea fizicã. Vasluiul sustine si 11 partide amicale, bilantul lor fiind unul pozitiv: 5 victorii, 4 remize si douã înfrângeri. Lotul se întãreste cu sase jucãtori: Radu Serban (atacant central), Filer (fundas central), Ivanciu, Plesu, Chiriac si Nechifor, ultimii cinci adusi de la Centrul de juniori al F.R.F. „Rulmentul Bârlad”. Din pãcate, Vasluiul îsi continuã pasa proastã si în a doua parte a campionatului iar la finalul sezonului, echipa se reîntoarce în Divizia C, dupã doar un an petrecut în esalonul secund.