13.4 C

Pe-un picior de play…out

HC Vaslui – Dobrogea Sud Constanta 25-28 (13-17)

ÎNFRÂNGERE… HC Vaslui a bifat o nouã evolutie dezamãgitoare, ieri, în fata propriilor suporteri, fiind învinsã de Dobrogea Sud Constanta în meciul de deschidere a etapei a 12-a cu scorul de 25-28. În urma rezultatului de asearã, echipa antrenatã de Bogdan Pralea si Alexandru Acsinte si-a diminuat considerabil sansele de a se mai califica în play-off-ul Ligii Nationale.

Prestatia vasluienilor a fost una submediocrã în meciul de asearã, iar Dobrogea a fãcut ce a vrut pe teren. Dacã în a doua reprizã, constãntenii au mai avut, cât de cât, un adversar în fatã, în prima parte HC Vaslui a fost groggy! Asta poate si din cauza formulei de start trimisã pe teren de cei doi antrenori, formulã în care s-au regãsit si jucãtori care în acest sezon nu prea au evoluat. Cu pivotul si cu extrema stângã fãrã niciun aport în jocul echipei, HC Vaslui s-a vãzut condusã la pauzã cu scorul de 13-17. Partea a doua a început mai bine pentru gazde, care în minutul 35 au egalat la 17, însã experimentatii jucãtori ai Constantei au gestionat foarte bine momentul si, pânã în minutul 53, s-au desprins din nou la trei goluri pe tabela de marcaj, scor 22-25. Ecartul s-a mentinut pânã în minutul 60, Constanta impunându-se cu 28-25. În urma acestei înfrângeri, HC Vaslui rãmâne cu 12 puncte în clasament, cu sase mai putine fatã de echipa de pe locul opt, ultimul care asigurã prezenta în play-off. Diferenta ar putea creste azi, în functie de rezultatul Sucevei la Cãlãrasi si al CSM-ului Bucuresti la Baia Mare. Marcatorii Vasluiului în partida cu Dobrogea Sud Constanta au fost: Tiberius Moldovanu – 6 goluri, Silvian Amihãesei – 4 goluri, Gabriel Bujor – 3 goluri, Claudiu Dediu -3 goluri, Darius Dragon – 3 goluri, Mihai Bujor – 2 goluri, Gabriel Cumpãnici -2 goluri, Andrei Popa -1 gol si Vasilicã Barac – 1 gol.