17.6 C

Performantã istoricã pentru HC Vaslui

Ne-am calificat în play-off-ul Ligii Nationale

VICTORIE SI CALIFICARE…Echipa masculinã de handbal a Vasluiului s-a calificat, sâmbãtã, în play-off-ul Ligii Nationale, dupã ce a învins, în deplasare, pe Steaua Bucuresti, cu scorul de 20-18. Încurajati din tribune de aproximatv 20 fani, elevii lui Sandu Iacob si Alexandru Acsinte au avut o evolutie impecabilã, nedând adversarilor nici o sansã la cele trei puncte. Pentru prima datã în istoria sa recentã, gruparea vasluianã a intrat în bãtãlia pentru podiumul campionatului.

Cu Bogdan Pralea în mare formã si cu fratii Bujor în zi de gratie, HC Vaslui a bifat, sâmbãtã, al treilea sezon de invicibilitate în fata Stelei. Startul partidei ne-a apartinut, datoritãinterventiilor lui Bogdan, trei la numãr. În atac, Gabi Bujor l-a învins de douã ori pe Stãnescu, astfel cã în minutul 5, tabela indica 0-2 pentru HC Vaslui. Steaua izbuteste primul gol abia în minutul 6, prin Konstantinovic, însã ecartul creste din nou la douã goluri în minutul 8, prin reusita lui Didi Hrimiuc. Din minutul 14 si pânã în minutul 28 jocul Vasluiului suferã la capitolul constructie, iar de acest lucru profitã gazdele, care trec la conducere pe tabela de marcaj. La vestiare se intrã însã la egalitate, dupã ce Mihai Bujor înscrie la ultima fazã a primei pãrti. Repriza secundã începe mai bine tot pentru vasluieni care în minutul 37 trec din nou la conducere, scor 13-15. În minutul 40, Steaua restabileste egalitatea, scor 15-15,dar oaspetii nu se lasã, iar în minutul 42 fac 16-15 prin acelasi Mihai Bujor. Din acel moment Vasluiul nu mai cedeazã avantajul, ba mai mult, în minutul 52 îl mãreste la 5 goluri cu ajutorul lui Tiberius Moldovanu, care face 20-15. Trecuse 12 minute în care gruparea gazdã nu reusise sã marcheze nici un gol, asta datoritã în primul rând lui Bogdan Pralea, care în confruntarea cu Steaua a avut nu mai putin de 17 interventii salvatoare. Se terminã 18-20 pentru HC Vaslui, scor în urma cãruia obtinem calificarea matematicã si totodatã istoricã în play-off-ul Ligii Nationale. O putem face de pe locul 6, dacã în ultima etapã ne impunem în fata celor de la CSM Satu Mare iar Poli Timisoara se încurcã pe terenul Sucevei. Marcatorii echipei HC Vaslui în partida cu Steaua au fost Mihai Bujor 7, Gabriel Bujor 4, Hrimiuc 2, Anton 2, Andrei Popescu 1, Dediu 1, Moldovanu 1, Hagiu 1, Sandu Mihai 1.