9.1 C

Poli Timisoara – HC Vaslui 25-23. Emotiile continuã

ÎNFRÂNGERE…Echipa vasluianã de handbal nu s-a ales cu nimic din confruntarea etapei aVII-a a play-out-ului Ligii Nationale, fiind învinsã în depasare de Poli Timisoara cu scorul de 25-23. Dacã pentru “alb-violeti” emotiile retrogradãrii s-au risipit odacã cu acest rezultat, pentru elevii lui Leonard Bibirig trebuie sã mai treacã cel putin o etapã pentru a fi siguri 100% de prezenta pe prima scenã handbalisticã si în sezonul urmãtor. În celãlalt meci al rundei, Steaua s-a impus pe terenul Secevei si a predat lanterna rosie trupei antrenate de Petru Ghervan.

Pentru HC Vaslui a devenit marcã înregistratã sã conducã aproape pe toatã durata unui meci si sã piardã tot în ultimele minute. Asa s-a întâmplat si ieri la Sânnicolau Mare, acolo unde bãietii lui Leonard Bibirig au jucat derby-ul play-out-ului cu Poli Timisoara. Startul partidei i-a gãsit pe vasluieni mai determinati, acest lucru reflectându-se si pe tabela de marcaj. În minutul 12 conducem cu 6-5, iar zece minute mai târziu reusim sã ducem ecartul la 3, scor 11-8. Timisoara are o tresãrire de orgoliu în minutul 28, când egaleazã, 12-12, însã la vestiare se intrã în avantaj pentru oaspeti, scor 13-12. A doua reprizã s-a jucat sub semnul echilibrului, cele douã formatii mergând cap la cap pânã în minutul 49 (scor 22-22). Din minutul 50, Timisoara preia conducerea pe tabelã (23-22) si nu o mai cedeazã pânã la final. Eforturile lui Alin Plesca de a mentiine plasa portii intactã au fost risipite de jucãtorii ofensivi ai echipei, care si ieri si-au bãtut joc de câteva ocazii clare de a marca, inclusiv lovituri de la 7 m. Din minutul 58 si pânã la final, tabela de marcaj a indicat 25-23, scorul final de altfel. În urma rezultatului de ieri, Timisoara si-a câstigat biletele pentru sezonul viitor al Ligii Nationale, în timp ce HC Vaslui va trebui sã mai tragã cel putin o etapã pentru a fi sigurã de atingerea obiectivului. În celãlaltã meci al rundei, Steaua Bucuresti s-a impus în deplasarea de la Suceava , scor 30-29, si a predat lanterna rosie trupei antrenate de Petru Ghervan.

Pentru HC Vaslui au marcat Gabriel Bujor (6 goluri), Tutu(5), M. Bugor(5), Soare (2), Rosu(2), Hagiu(1), S Ignat(1), Bejenariu (1)