24-apr.-2024

Porumboiu, noi acuzatii la adresa lui Lupescu

Liga 1

VINOVAT… Adrian Porumboiu face dezvãluiri incendiare despre perioada în care patrona echipa FC Vaslui. Fostul finantator spune cã multe titluri din acea perioadã erau câstigate în birouri, printre cei implicati numãrându-se si Ionut Lupescu, cel care a ajutat-o pe Otelul Galati sã câstige titlul în 2011.

Fostul mare arbitru nu uitã si nu poate trece usor peste acea perioadã în care titlurile era câstigate departe de stadion. „Arbitri manevrati doar împotriva mea? Nu doar a mea. A mai fost si Timisoara în aceeasi posturã ca si mine. Echipe care concurau la primul loc, chiar si Steaua, FCSB au fost si ei… Nu a fost numai o parte. Au fost mai multi factori care au fost implicati. Luati meciurile si vedeti cine arbitra pe CFR si cine arbitra la indirecte. Hategan arbitra când erau meciurile astea. Cu sarcini, sarcini, sarcini. La meciul Astra – Vaslui, în minutul 93, la 1-0, ne detasam spre titlu. Galeria Otelului, care jucase la Chiajna, s-a mutat la Ploiesti, la meciul nostru si a stat în spatele portii. În repriza a doua, cu acordul observatorului Ligii, care dupã aia s-a dus angajat la Astra, s-a mutat iar. Au dat cu pietricele în fraierul ãla de Kuciak si a scãpat mingea. Am luat gol în minutul 94, 1-1. Pânã atunci faza banalã de rosu la Temwanjera cu Goian. Rosu! Era Kovacs… Dar înainte de meci fusese acasã la Ionut Lupescu. Lupescu era cu Otelul, care era antrenatã de Dorinel Munteanu. S-au petrecut lucrurile astea. Trebuie sã spunem adevãrul si murdãria care a existat.”, a povestit Adrian Porumboiu la emisiunea „Prietenii lui Ovidiu”.