10.4 C

Potaissa, o nucã prea tare pentru HC Vaslui

Fãrã sansã la Turda

ÎNFRÂNGERE…HC Vaslui a debutat cu stângul în returul Ligii Nationale de Handbal masculin. Dupã înfrângerea de pe teren propriu, din prima etapã, echipa antrenatã de Sandu Iacob a luat bãtaie si în deplasare, de la Potaissa Turda, scor 33-27.

Startul de partidã a apartinut vasluienilor, care au condus cu 2-0 în minutul 4. Usor-usor, gazdele au pus stãpânire pe joc iar pânã în minutul 10 preiau avantajul, scor 4-3. Odatã cu trecerea timpului diferenta dintre cele douã echipe a crescut si mai mult, astfel cã la pauzã Potaissa a intrat la vestiare cu un avantaj mai mult decât confortabil, scor 16-10.Jucãtorii lui Horatiu Gal au continuat evolutia bunã si în partea a doua a jocului, atât în defensivã cât si în ofensivã. Cea mai mare diferentã pe tabelã a fost de nouã goluri (23-14 si 29-10). Pânã la final, HC Vaslui a mai recuperat din ecart, insuficient însã pentru a mai face ceva în privinta celor trei puncte. S-a terminat 33-27 pentru Potaissa, rezultat în urma cãruia „ros-albastrii” rãmâne pe locul 6 în clasamentul Ligii Nationale.

„Prea multe greseli nefortate”

La finalul partidei, antrenorul Vasluiului, Sandu Iacob, a declarat cã au fost prea multe greseli nefortate în jocul echipei sale „Ne-am dorit sã realizãm mult mai mult astãzi, am întâlnit o echipã omogenã, cu multã experientã. Am încercat mai multe scheme pe apãrare, solutiile cele pe care le-au gãsit ei, au fost cele mai potrivite. Suntem necãjiti pentru cã stiam la ce sã ne asteptãm si le-am usurat putin munca, prin greselile nefortate, care au fost mai multe decât de obicei”, a spus tehnicianul. Etapa viitoare, HC Vaslui va evolua pe teren propriu, cu CSM Bucuresti.