14 C
23-apr.-2024

Primii, dupã primul tur de campionat

CSM II Bacãu – CSM Vaslui 25-37

INVINCIBILI… S-a încheiat primul tur de campionat al Diviziei A de handbal masculin, iar dupã primele cinci etape, CSM Vaslui este liderul clasamentului. Trupa antrenatã de Leonard Bibirig si-a fãcut jocul bun si pe terenul celor de la CSM II Bacãu, unde a reusit sã se impunã la 12 goluri diferentã, scor 37-25. Succesul de sâmbãtã si înfrângerea brasovenilor la Suceava au fãcut ca echipa vasluianã sã se distanteze la sase puncte de ocupanta locului doi, fiind principala favoritã la câstigarea sezonului regulat.

CSM Vaslui a bifat sâmbãtã cea de-a cincea victorie consecutivã si încheie primul tur al Diviziei A pe primul loc, cu maximum de puncte. În partida cu echipa a doua a Bacãului, Leonard Bibirig a folosit, în prima reprizã, jucãtorii cu mai putine minute de joc în campionat. Acest lucru ne-a împiedicat sã ne desprindem decisiv pe tabela de marcaj, prima reprizã terminându-se cu scorul de 17-13. În partea a doua a jocului, gratie si evolutiei foarte bune a portarului Bogdan Pralea, gruparea vasluianã a mãrit din ce în ce mai mult diferenta, meciul încheindu-se cu scorul de 37-25 pentru gruparea “alb-ros-albastrã”. În celãlalte meciuri ale rundei, CSU II Suceava a învins pe CNOT Brasov cu scorul de 37-33, iar CSU Galati a terminat la egalitatea confruntarea de pe teren propriu, cu CSM Botosani, scor 28-28. În urma acestor rezultate, CSM Vaslui s-a desprins la sase puncte de ocupanta locului doi, CSU II Suceava. În toate cele cinci meciuri sustinute pânã acum, gruparea antrenatã de Leonard Bibirig s-a impus la o diferentã de cel putin 10 goluri, fiind principala favoritã la câstigarea sezonului regulat. Marcatorii Vasluiului în meciul cu CSM II Bacãu au fost: Cumpãnici 6, Hodorogea 5, Dragon 5, R. Farcas 3, Popa 3, Al. Farcas 3, Polocoser 3, Dediu 2, Carali 2, Poterã 2, Voinea 2, Iozu 1, Amihãesi.