17.2 C

PROBLEME DE LOT PENTRU FC GÂRCENI

Liga a IV-a

ÎN DIFICULTATE… Pe locul doi în clasament, FC 2007 Gârceni se confruntã cu mari probleme de lot. În aceastã varã, nu mai putin de sase jucãtori au pãrãsit echipa desi o parte din ei au jucat în primele etape ale campionatului.

Cele mai importante nume pe care Gârceniul le-a pierdut sunt fundasii Mihãilã, Moraru si Georgescu, mijlocasul Ionut Cretu, dar si atacantii Târtârãu respectiv Bucur. Astfel, reusitele din ultimele douã sezoane, când Gârceniul a câstigat campionatul judetean de fotbal, par greu realizabile în aceastã stagiune. Chiar dacã se aflã pe locul doi, FC Gârceni nu a mai avut evolutiile din sezoanele precedente, reusind sã se impunã doar datoritã experientei unor jucãtori precum Rotariu, Soldan, Petrut sau Vulpe. În ultimul joc, FC 2007 Gârceni a învins la limitã, scor 3-2, pe FC 2002 Vaslui, dupã un meci în care vasluienii au jucat mult mai bine si cu un gol înscris în prelungirile partidei. Mai mult, la aceastã partidã, primarul Mircia Scutelnicu nu a avut decât o singurã schimbare, mijlocasul Postolache intrând în teren în repriza secundã. În aceastã perioadã, oficialii echipei din Gârceni au încercat sã mai aducã câtiva jucãtori liberi de contract, însã au întâmpinat câteva dificultãti, astfel cã Gârceniul are în acest moment un lot de 14 jucãtori. Cum Adrian Fofici a primit rosu în ultima etapã, la Negresti, Gârceniul se va prezenta cu un lot format doar din 13 jucãtori, dintre care doi portari.