5.3 C

Rares Lazãr, integralist la nationala Under 18

TITULAR… Unul dintre cei mai talentati tineri fotbalisti ai judetului Vaslui, Rares Lazãr, jucãtor în Liga a 2-a la Dacia Mioveni, a bifat o nouã selectia la echipa nationalã a României Under 18. Vasluianul a fost integralist în partida cu Tara Galilor (2-0), din faza grupelor a turneului international „Roma Caput Mundi”.

Vasluianul Rares Lazãr participã în aceste zile cu echipa nationalã a României – Under 18 la un puternic turneu amical din Italia, „Roma Caput Mundi”. În primul joc al turneului, România (U18) a învins cu scorul de 2-0 echipa similarã a Tãrii Galilor. La pauzã, scorul a fost 1-0, datoritã reusitei lui Trusescu, din minutul 16. Raportul ocaziilor în prima parte a jocului a fost 7-1 în favoarea tricolorilor, cel mai periculos dintre ei fiind Robert Moldoveanu, care a ratat trei oportunitãti de a înscrie. La reluare, Ion Gheorghe a majorat diferenta pe tabelã (55). În minutul 60, Sîntean, Podinã si Yasin au intrat în locul lui Popan, Chifu si Dima. Au urmat alte douã ocazii mari: Moldoveanu, singur cu portarul (63), si Ion Gheorghe, sut bun de la 20 de metri (69). Pentru partida cu selectionata similarã a Tãrii Galilor, antrenorul Adrian Boingiu a ales urmãtorul unsprezece: Costache – Harut, Dima (cpt.), Chindris, Trusescu – Chifu, Lazãr – I. Gheorghe, L. Gheorghe, Popan – Moldoveanu. În urmãtorul joc, România (U18) va da piept cu Cr. Lazio Roma (U18), joi, 2 martie.