18.7 C
28-apr.-2024

RC Bârlad a câstigat etapa de la Arad la Rugby 7’s!

REUSITÃ… RC Bârlad s-a clasat pe primul loc în etapa a III-a a Campionatului National de Rugby în 7 care s-a desfãsurat la Arad. Sportivii bârlãdeni au terminat pe locul 1 în grupa B si au jucat finala cu CSU Cluj, care s-a clasat pe primul loc în grupa A. Bârlãdenii au învins cu scorul de 33-7, câstigând turneul.

Campionatul National de rugby în 7 a revenit la finalul sãptãmâni trecute cu jocurile din etapa a III-a, ultima rotatie din acest an. Cele nouã echipe din CN rugby 7 au sustinut meciurile turneului cu numãrul trei la Sânicolau Mic, în apropiere de Arad. În prima fazã a competitiei echipele au jucat în grupe, iar echipa de rugby de la RC Bârlad a jucat în Grupa B, alãturi de CSU Arad, Stiinta Petrosani si Sportul Studentesc. Bârlãdenii au învins în grupã pe CSU Arad cu scorul de 31-7, pe Stiinta Petrosani cu 19-5 si pe Sportul Studentesc cu 33-12. RC Bârlad a întâlnit în finala mare (pentru locurile 1 si 2) pe CSU Cluj, pe care a învins-o fãrã nicio emotie cu scorul de 28-7, câstigând turneul. Echipa care a adus victoria turneului 3 de Rugby în 7 pentru bârlãdeni, este formatã din: Laurentiu Andrei, Cosmin Chirica, Florin Curcan, Cristian Constantin, Lazãr Azoitei, Ovidiu Neagu, Eduard Crãescu, Vlad Balan, Isac Ionut, Tãchel Iustinian, Marin Munteanu si Alexandru Ichim. Antrenor este prof. Ioan Harnagea, manager si antrenor secund Ionel Tinu. În clasamentul general din CN rugby 7 RC Bârlad este pe locul 2 cu 42 de puncte, pe locul 1 fiind CSU Cluj cu 44 de puncte si pe locul 3 Stiinta Petrosani cu 40 de puncte. Turneul de la Arad din CN rugby 7 a fost ultimul din acest an. Campionatul National de rugby în 7 mai are programate douã etape, ambele se vor disputa în primãvara anului viitor, 14 martie, la Petrosani, si 20 martie, la Galati.