8 C
27-apr.-2024

RC Bârlad a clacat onorabil în fata Stelei

Steaua U23 Bucuresti – RC Bârlad 24-22

NU-I RÃU… Sâmbãtã, 30 mai, pe stadionul Ghencea din capitalã, echipa RC Bârlad s-a confruntat în etapa a X-a a Diviziei Nationale de Seniori (DNS) cu echipa Steaua U23 Bucuresti. Echipa bucuresteanã a învins cu mare greutate, scorul final fiind de 24-22 (12 – 12). Bârlãdenii au încheiat turul campionatului pe locul 3 (sau 2 – CSM U23 Bucuresti nu conteazã în clasament).

În etapa a X-a din Divizia Nationalã de Seniori, Steaua U23 Bucuresti a trecut în Ghencea de RC Bârlad cu rezultatul de 24 – 22, dupã un meci dramatic, în care bârlãdenii au fost la un pas sã câstige. Scorul a fost deschis de RC Bârlad, prin eseul lui Neagu, dupã care Steaua U23 a preluat conducerea iar în minutul 27 gazdele erau în avantaj, rezultat 12-5. Primele 40 de minute s-au încheiat la egalitate, 12 – 12, RC Bârlad izbutind un eseu prin Tei, pe care Ibãnescu l-a transformat, echilibrul de pe tabela de marcaj mentinându-se apoi pânã în minutul 55. Steaua U23 s-a aflat în avantaj cu o finalizare în terenul de tintã, realizare transformatã de Toader, bârlãdenii mentinându-se în joc dupã ce Ibãnescu a concretizat o loviturã de pedeapsã. Pe final, bucurestenii au tremurat pentru cã bârlãdenii erau la un pas sã finalizeze, însã o interventie in extremis la Postolache a fãcut ca victoria sã revinã Stelei. Bârlãdenii au încheiat prin acest meci turul Campionatului DNS, pe locul 3 (sau 2 – pentru cã CSM U23 Bucuresti nu conteazã în clasament), cu 31 de puncte. În prima partidã din retur (etapa a XI-a) RC Bârlad se va duela duminicã, 7 mai, în derbyul Moldovei cu Politehnica Iasi, partidã programata pe terenul studentilor din Iasi. Dupã acest meci Campionatul se întrerupe pe perioada de varã, urmând a fi reluat, cu etapa a XII-a, pe 15 august, când RC Bârlad va avea de înfruntat, acasã, echipa din Nãvodari, aflatã acum pe locul 2 (sau 1), cu 39 de puncte. “Pânã la finalul campionatului mai avem si sunt convins cã sportivii nostri, asa cum îi stiu eu, se vor mobiliza si vom realiza obiectivul, acela de a ajunge din nou sã promovãm în Super Ligã. Deocamdatã cu echipa CSS Bârlad, U19, am jucat la sfârsitul sãptãmânii trecute, pe 31 mai, semifinalele Campionatului National de Juniori (CNJ – n.r.). Echipa noastrã a jucat în deplasare cu Steaua U19 Bucuresti si am fost înfrânti cu scorul de 42 – 21. Vom juca pe data de 6 iunie în Finala Micã, cu LPS Focsani, care a fost învinsã de CSS „Cleopatra” Constanta cu scorul de 85-0. Sperãm ca sã terminãm CNJ U19 pe podium”, a spus Ciprian Popa, directorul CSS Bârlad si consultant tehnic al RC Bârlad. Oricum, atât RC Bârlad cât si echipa de juniori ai Clubului Sportiv Scolar (CSS) Bârlad, sunt echipe care conteazã în rugby-ul românesc, atacând podiumul an de an si reusind de cele mai multe ori sã câstige.