13.2 C

RC Bârlad, medalii de bronz la Campionatul National de rugby 7

sursa foto: facebook Stiinta Petrosani

Pe podium

PREMIATI…Cu douã victorii si trei înfrângeri în ultima etapã a Campionatului National de Rugby 7, echipa bârlãdeanã de rugby a terminat competitia pe locul 3, câstigând medaliile de bronz. Pe treapta cea mai înaltã a podiumului a urcat Stiinta Petrosani, urmatã de CS Nãvodari.

Sâmbãtã, la Petrosani s-a disputat ultima etapã din cadrul Campionatului National de Rugby 7 rezervat echipelor din Divizia Nationalã de Seniori. Stiinta Petrosani s-a impus in acestã rundã îm fata celor de la CS Nãvodari si implicit a terminat pe prima pozitie în clasamentul general final. Cum înaintea etapei, CS Nãvodari si Stiinta Petrosani se aflau la egalitate de puncte în clasamentul general, partida dintre cele douã echipe a fost decisivã pentru stabilirea campioanei editiei 2018 a Campionatului National de Rugby 7 DNS. A fost o disputã dramaticã, cu nãvodãrenii la conducere pânã la ultima fazã, când studentii, prin Florin Coge, au culcat balonul în terenul de tintã, obtinând victoria. Fatã de etapele anterioare, CSU Arad a avut o evolutie mai bunã însã nu a putut depãsi în ierarhia finalã pe RC Bârlad care s-a clasat pe locul al treilea, în ordine aceste echipe fiind urmate de Sportul Studentesc si RCM Galati.