8.8 C
27-apr.-2024

RC Bârlad, neînvinsã de un an de zile!

CSUAV Arad – RC Bârlad 3-26

EXCELENT… Echipa de rugby RC Bârlad a câstigat sâmbãtã, 25 aprilie, meciul din deplasare cu CSUAV Arad, scor 3 – 26 (3 – 14). Este o performantã excelentã a echipei bârlãdene, care de un an de zile n-a mai pierdut niciun meci. Echipa a luat si punctul bonus, astfel cã s-a întors acasã cu victorie deplinã. RC Bârlad este pe locul 2 în clasamentul Diviziei Nationale de Seniori (DNS), având 16 puncte, la numai 7 puncte distantã de prima clasatã, CSM U23 Bucuresti. De remarcat cã în aceastã etapã a 5 – a a DNS la rugby, toate echipele care au jucat în deplasare au câstigat!

Echipa de rugby RC Bârlad este neînvinsã de un an de zile! Mai exact, de pe 5 mai anul trecut, ea n-a mai pierdut niciun meci. Cã echipa este în formã maximã a dovedit-o si sâmbãtã, 25 aprilie, la meciul cu CSUAV Arad, jucat la Arad. Bârlãdenii au câstigat în deplasare, dupã un meci foarte bun fãcut de sportivii nostri, cu scorul de 3 – 26 (3 – 14). Echipa arãdeanã a început meciul bine, marcând si deschizând scorul, dar bârlãdenii s-au repliat si au fost mult mai determinati. Scorul la pauzã a fost 3 – 14, astfel cã bârlãdenii si-au asigurat un avantaj lejer, la intrarea în cea de a doua reprizã. Finalul meciului i-a gãsit pe bârlãdeni câstigãtori ai meciului din etapa a 5-a, la scorul de 3-26. Au marcat patru eseuri (Constantin – 2, Alin Andrei si Laurentiou Borcea – câte unul), iar Florin Ibãnescu a reusit trei transformãri. RC Bârlad si-a adjudecat deci si punctul bonus, astfel cã acum se aflã pe locul 2 în clasament, cu 16 puncte, dupã CSM U23 Bucuresti, care este liderul DNS cu 22 de puncte. “Echipa a respectat tactica stabilitã, a jucat dupã indicatiile mele, relatiile de joc au fost foarte bune si am combinat jocul pachetului de înaintare cu cel al liniei de trei sferturi. Marginea a functionat perfect si am putut elibera baloanele pentru linia de trei sferturi. Era normal ca jocul sã fie în favoarea noastrã. Mã bucur pentru rezultat si pentru jocul echipei. Duminicã, pe 3 mai, la orele 14.00 vom întâlni acasã, pe stadionul Rulmentul, echipa din Suceava care este în crestere de formã”, a precizat Ioan Harnagea, antrenorul RC Bârlad.