21.1 C
24-apr.-2024

RC Bârlad pierde la Suceava în ultimele minute ale partidei

MAI BUNI…RC Bârlad a fost învinsã, sâmbãtã, de CSM Bucovina Suceava cu scorul de 20-14, într-un meci contând pentru etapa a VIII-a a Diviziei Nationale de Seniori.

Partida a început mai bine pentru gazde, care au deschis scorul printr-un eseu spectaculos al lui Octav Scolobiuc. Balonul trimis de Sabin Cretu nu a vrut sã treacã printre buturi si tabela de marcaj s-a oprit la 5-0. CSM Suceava nu a slãbit turatia motoarelor si fundasul Elisei a reusit un nou eseu.Transformeurul Sabin Cretu rateazã din nou tinta, astfel cã scorul rãmâne 10-0. La sfârsitul primei reprize, bârlãdenii au reusit sã reducã din handicap prin eseul lui Justin Tacel, transformat de Marius Chitu. Asadar, la pauzã scorul meciului CSM Suceava – RC Bârlad a fost 10-7. Repriza a doua începe mai bine pentru gazde, care mãresc diferenta cu ajutorul eseului lui Stefan Stefãroi, care duce scorul la 15-7. RC Bârlad continuã luptã iar Alin Andrei izbuteste un nou eseu, transformat de acelasi Marius Chiti. Era 15-14 iar finalul se anunta de foc. Din pãcate, tot sucevenii s-au fãcut remarcati. Dupã ce au ales în mod eronat sã joace un balon la mânã în locul unei transformãri, gazdele au reusit un eseu de toatã frumusetea prin Andrei Manole si au dus scorul la 20-14. RC Bârlad bifeazã astfel a 4-a înfrângere în campionat si rãmâne pe locul 5. Etapa viitoare, bârlãdenii vor primi vizita celor de la Stejarul Buzãu.