9.1 C

Real Junior Vaslui, locul 2 la Cupa „Play” Bacãu

Juniori

FINALISTI… Micii fotbalisti de la Real Junior Vaslui, nãscuti în anul 2014, s-au clasat pe locul doi la Cupa „Play” Bacãu. În finala mare a competitiei, echipa antrenatã de Ciprian Amarandei a fost învinsã de Juniorul Suceava, scor 1-4.

La prima competitie din carierã, micutii fotbalisti nãscuti în anul 2014 de la Real Junior Vaslui au obtinut si primul trofeu. La sfârsitul sãptãmânii trecute, echipa antrenatã de Ciprian Amarandei a participat la Cupa „Play” Bacãu, competitie de fotbal pe teren redus adresatã copiilor. În faza grupelor, viitorii fotbalisti ai Vasluiului au învins Diasport Bacãu (5-4), Pumas Iasi (9-2), Play Bacãu (14-4) si Juniorul Dorohoi (3-0 la masa verde, 7-7 pe teren). În marea finalã, Real Junior Vaslui a fost învinsã de Juniorul Suceava, scor 1-4. De mentionat cã pustii vasluieni au început sã practice fotbalul în luna septembrie a anului trecut. Pentru Real Junior Vaslui au evoluat: Ianis Topor, David Popa, Ianis Marcu, Luca Amarandei, Mateo Onicã, Luca Ciobanu si Alessio Marcu. „Un prim turneu reusit pentru cei mici, cu rezultate bune. Echipa din Dorohoi s-a prezentat cu jucãtori mai mari ca vârstã, iar noi am fost singura echipã neînvinsã.”, a declarat Ciprian Amarandei, antrenorul echipei Real Junior Vaslui. La turneul de la Bacãu a mai participat si grupa 2012, formatie care s-a clasat pe locul 5.