11.2 C

Real Madrid, a 11-a oară campioana Europei! „Albii” lui Zidane au câştigat finala Ligii Campionilor

Real Madrid a câştigat finala Ligii Campionilor, disputată contra lui Atletico Madrid, pe San Siro, din Milano.

„Albii” lui Zidane au deschis scorul prin Sergio Ramos, în minutul 15, iar Atletico a egalat prin Carrasco, după o centrare din prima expediată de Juanfran în minutul 78.

În cele 90 de minute, formaţia lui Simeone a ratat şi un penalty, prin Griezmann. Partida a intrat în prelungiri, iar în cele 30 de minute nu s-a întâmplat nimic.

Astfel, după 120 de minute, trofeul s-a decis la loviturile de departajare. Ronaldo a executat al 5-lea şi penalty-ul decisiv, în timp ce Atletico a transformat numai de 3 ori.

Real Madrid – Atletico Madrid 1-1 în 120 de minute, 5-3 la loviturile de departajare.

Follow us: @realitatea on Twitter