5.7 C

Remizã în derby

„Judeteanã”

NOROCOSI… Husana Husi a reusit sã smulgã dramatic, în prelungiri, un egal în fata Vasluiului, pe teren propriu, scor 1-1, dupã ce FC Vaslui a condus cu 1-0 încã din minutul 5. Partida a avut ritm bun, cu faze frumoase si ocazii la ambele porti.

Echipa lui Cãtãlin Nicolau au avut mai mult initiativa, în timp ce vasluienii au preferat sã stea la cutie si sã surprindã pe contraatac. Asta si pentru cã au marcat repede, în minutul 5, prin Cristi Sonea, cu un sut din interiorul careului de 16 metri. Chiar dacã în minutul 70 au rãmas în zece oameni, husenii au continuat sã preseze, iar defensiva „galben-verzilor” a cedat în prelungiri, în minutul 93, când Cãtãlin Solomon a profitat de o gravã gresealã a apãrãrii adverse. S-a terminat 1-1, iar Racova Puscasi, echipã care a câstigat în ultimul minut al meciului cu ACS Moara Domneascã, scor 2-1, s-a distantat la patru puncte de ocupantele locurilor doi si trei. Meci echilibrat si la Bârlad, acolo unde Atletic Club Bârlad a terminat, la egalitate, duelul cu Flacãra Muntenii de Sus, scor 2-2. Oaspetii au evoluat în zece oameni din minutul 45 si au condus în douã rânduri pe tabela de marcat, prin „dubla” lui Cosovãt, dar bârlãdenii au revenit de fiecare datã. Vitis Suletea a câstigat mai usor decât se astepta partida de pe teren propriu cu Rapid Brodoc, scor 4-0, în timp ce FC Vulturesti a trecut cu 5-1 de Sporting Bârlad.

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        Racova Puscasi       10      8        0        2        25-16            24

2        Husana Husi          10      6        3        1        25-5             21

3        FC Vaslui               10      6        3        1        24-7             21

4        FC Vulturesti         10      6        0        4        29-15            18

5        Atletic Bârlad         10      5        2        3        24-18            17

6        Muntenii de Sus     10      5        1        4        16-12            16

7        Vitis Suletea 10      4        2        4        10-14            14

8        Rapid Brodoc        10      4        1        5        16-20            13

9        FC Gârceni            10      4        1        5        11-22            13

10      M. Domneascã       10      2        0        8        14-36            6

11      Sporting Bârlad      10      1        2        7        10-30            5

12      Juventus Fãlciu      10      1        1        8        14-23            4