6.4 C

Rezultate bune la atletism

REUSITÃ… Sportivii vasluieni au fost din nou la înãltime la o nouã etapã a Campionatului National de atletism. Mirela Lavric s-a clasat pe locul doi în proba de 800 de metri, în timp ce Diana Bogos se aflã pe primul loc în clasamentul junioarelor 1.

Performantã foarte bunã pentru Mirela Lavric în etapa a doua a Campionatului National de atletism de la Pitesti. Atleta din Vaslui a încheiat pe pozitia a doua a clasamentului în proba de 800 de metri, cu timpul de 2.03, la numai patru sutimi de secundã de primul loc, ocupat de Florina Pierdevarã. La aceeasi probã a concurat si Diana Bogos, o altã sportivã din Vaslui, care a terminat pe locul sase, cu timpul 2.08. Cea mai tânãrã concurentã, Diana Bogos, a obtinut un rezultat bun, care o claseazã pe prima treaptã a podiumului la junioare 1. De altfel, sportiva pregãtitã de Viorica Pintilie va reprezenta Vasluiul la Balcaniada de junioare II, acolo unde a fost cooptatã în lotul national, dar si la Festivalul Olimpic al Tineretului European.