6.4 C
18-apr.-2024

România s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de Handbal Feminin

Naţionala de handbal feminin a României s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de Handbal, după ce a învins Danemarca.

Echipa naţională de handbal feminin a României s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial din Danemarca, după ce a învins, miercuri, la Herning, cu scorul de 31-30 după prelungiri, reprezentativa ţării gazdă. România va întâlni selecţionata Norvegiei în penultimul act al competiţiei.

Marcatoarele echipei României au fost Neagu 15 goluri, Brădeanu 5, Manea 3, Nechita 3, Buceschi 3, Ardean-Elisei 2, iar pentru Danemarca s-au remarcat L. Jorgensen 5 goluri, Hansen, tot 5, potrivit Mediafax.

Cele două echipe s-au mai duelat în aceeaşi sală, la CE din 2010, atunci când tricolorele au câştigat medalia de bronz, învingând Danemarca în finala mică.

Tot miercuri, în celelalte meciuri din sferturile de finală s-au înregistrat rezultatele: Olanda – Franţa 28-25 (15-12), Polonia – Rusia 21-20 (11-9) şi Norvegia – Muntenegru 26-25 (13-11).

Astfel, în semifinalele Campionatului Mondial se vor duela Olanda – Polonia şi România – Norvegia, în timp ce învinsele Franţa, Rusia, Muntenegru şi Danemarca vor evolua pentru clasarea finală pe locurile 5-8.

Tricolorele s-au calificat în sferturi după ce au eliminat, în optimi, campioana mondială en-titre, Brazilia, cu scorul de 25-22 (13-8), anterior încheind pe locul patru în grupa D. Antrenorul naţionalei de handbal feminin a României, Tomas Ryde, a declarat atunci că meciul a fost pregătit foarte bine şi că a fost şi „mult antrenament mental şi psihologic”.

Follow us: @realitatea on Twitter